Czołg Mark IV w czasie I wojny światowej

Czołg Mark IV był pierwszym czołgiem użytym na masową skalę w jednej bitwie. Było to w czasie bitwy pod Cambrai. To tam ukazała się prawdziwa potęga broni pancernej, która zdawała takie dobre rezultaty potem, w czasie II wojny światowej i we współczesnych wojnach.

Czołg Mark IV wersja "męska"

Czołgi Mark IV zostały użyte na masową skale pod Camrai. Walczyło tam aż 400 czołgów na stosunkowo małej przestrzeni. zdj. www.hinckleypastpresent.org

 

Czołg Mark IV – debiut na polu bitwy

Najpierw Brytyjczycy utworzyli korpus czołgów, w składzie sześciu batalionów, między które rozdzielono 216 egzemplarzy Mark IV. Dodatkowo każdy batalion miał po 6 czołgów zaopatrzeniowych, w postaci wcześniejszych wersji Mark I i Mark II.

Czołg Mark IV swój debiut miał podczas trzeciej bitwy pod Ypres. Nie była to udana walka dla tych maszyn. Większość z 70 użytych tam wozów zakopała się w błocie i nie mogła się wydostać. Część z nich została zniszczona przez niemiecką artylerię.

Następna bitwa miała być dużo lepsza. Dziewięć czołgów Mark IV wzięło udział w zdobyciu małej wioski St. Julien. Przed atakiem nie przeprowadzono przygotowania artylerskiego, by nie zryć pola bitwy kraterami, utrudniającymi poruszanie się czołgom. Zamiast tego użyto zasłony dymnej. Atak zakończył się zdobyciem wioski, a straty ograniczyły się do jedynie 15 żołnierzy.

Ta akcja potwierdziła tylko, że użycie czołgów w odpowiednim dla nich terenie i sprzyjających warunkach, może przechylić szalę wojny na korzyść Brytyjczyków. Teraz przejdźmy do bitwy, gdzie po raz pierwszy użyto czołgów na masową skalę…

Czołg Mark IV zdobyty przez Niemców pod Cambrai

Czołg Mark IV swój debiut miał podczas trzeciej bitwy pod Ypres. Nie była to udana walka dla tych maszyn. zdj. en.wikipedia.org

 

Czołg Mark IV – przygotowania do bitwy pod Cambrai

To właśnie pod Cambrai czołgi pokazały swoją prawdziwą moc. Tutaj dokonały czegoś naprawdę wielkiego. Był to przełomowy moment w historii rozwoju broni pancernej. Po raz pierwszy całą bitwę przygotowano pod użycie tanków, a nie na odwrót.

Przed bitwą Brytyjczycy dokonali oglądu przyszłego pola bitwy. Wybrali miejsca, gdzie miały atakować czołgi, aby były one dogodne dla poruszania się pancernych kolosów. Zamiast wielogodzinnej nawały artyleryjskiej, przeprowadzono krótki, ale niezwykle intensywny ostrzał.

Na małej przestrzeni zgromadzono 378 czołgów Mark IV wspieranych przez 54 czołgi zaopatrzeniowe i 9 czołgów łączności. Wszystkie czołgi miały na przodzie kadłuba przypięte faszyny z drewna do lepszego pokonywania okopów a 32 egzemplarze Mark IV zostały wyposażonych w przyrządy do cięcia zasieków z drutu kolczastego. Całość broni pancernej podzielono między 3 brygady.

Czołg Mark IV

Pod Cambrai zgromadzono 378 czołgów Mark IV wspieranych przez 54 czołgi zaopatrzeniowe i 9 czołgów łączności. Całość broni pancernej podzielono między 3 brygady. zdj. www.flickr.com

 

Czołg Mark IV – zmasowany atak pod Cambrai

Atak przeprowadzono nową taktyką, zwaną “świdrującym uderzeniem”. Polegało to na tym, że sekcje składające się z trzech czołgów atakowały dany odcinek frontu. Pierwszy czołg pokonywał niszczył zasieki, tuż przy okopach skręcał i jadąc potem wzdłuż pierwszego okopu ostrzeliwał z jednej burty niemieckich żołnierzy.

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

Drugi czołg przejeżdżał przez jedną transzeję, wrzucając w nią faszynę, skręcał i ostrzeliwał z obu burt obie transzeje. Za nim posuwał się trzeci czołg, który przejeżdżał przez pierwszy okop po faszynie drugiego czołgu, zrucał swoją do drugiego okopu i jechał wzdłuż niego ostrzeliwując piechotę. Jechały tak, aż spotkały inne czołgi, po czym zawracały i poprawiały swoją robotę.

Cały atak okazał się druzgocącym sukcesem Brytyjczyków. Stracono jedynie 16 maszyn, ale Niemcy mieli zabitych idących w tysiące. Jednak brak rezerw spowodował, że nie wykorzystano tego wielkiego sukcesu z pierwszego dnia bitwy. Niemcy przeprowadzali skuteczne kontrataki i odzyskali utracony teren.

Do niszczenia brytyjskich czołgów używali nawet samobieżnych dział przeciwlotniczych, tak jak robili to potem, w czasie II wojny światowej. Po odzyskaniu terenu zdobyli też około 50 czołgów Mark IV, których część wykorzystali jako swoje.

Czołg Mark IV w Australii

Atak przeprowadzono nową taktyką, zwaną “świdrującym uderzeniem”. zdj. www.awm.gov.au

 

Czołg Mark IV – późniejsze walki

W czasie niemieckiej ofensywy wiosną 1918 roku, czołgi Mark IV wykorzystywano jako bunkry na kołach. Miały one zabijać atakujących Niemców z zamaskowanych pozycji. Jednak była to nieudana próba, gdyż przeciwnikowi udało się omijać ukryte maszyny.

Podczas wielkiej ofensywy pod Amiens w sierpniu 1918 roku większość czołgów Mark IV została użyta jako czołgi zaopatrzenia. Jednak dwa bataliony wciąż były w nie wyposażone i użyte w walce w kolejnych bitwach.

 

Czołg Mark IV po I wojnie światowej

Po zakończeniu Wielkiej Wojny czołgi Mark IV rozdawano różnym państwom. Część oddano do Anglii, Szkocji i Walii. 12 pojazdów wysłano do Stanów Zjednoczonych, a jeden do Irlandii. Część dostała Japonia, a resztę przekazano wojskom kolonialnym.

Dwa czołgi zdobyte przez Niemców użyto do walk przeciwko szerzącej się rewolucji. Walczyły tam we Freikorpsach. W 1920 roku Brytyjczycy odebrali je jednak.

 

 

Do zobaczenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

%d bloggers like this:
Więcej w 1 wojna światowa
Mark IV - najpopularniejszy czołg brytyjski z I wojny światowej
Mark IV – najliczniej produkowany brytyjski czołg z I wojny światowej

Witaj ponownie. Ostatnim razem opisywałem brytyjskiego Mark I - pierwszy czołg walczący na froncie. Dziś  przyszedł czas na jego następcę, którym...

Zamknij