Czołg Renault FT 17 w czasie I wojny światowej

Witam w kolejnym artykule o słynnym francuskim czołgu Renault FT 17. Z pierwszego wpisu dowiedziałeś się o historii powstania tej maszyny oraz jej konstrukcji. Dziś dowiesz się, jak radził sobie na polu walki w czasie I wojny światowej. Zapraszam do lektury…

Francuski czołg lekki Renault FT 17

Francuzi planowali sformować 30 batalionów czołgów Renault FT – do końca wojny udało się im jedynie 25. Każdy batalion miał mieć po 72 maszyny. zdj. http://tractors.wikia.com

 

Czołg „Renault FT 17”- organizacja jednostek

Podstawową jednostką bojową francuskich czołgów lekkich był pluton czołgów. Składał się on z 5 maszyn, z czego 3 były uzbrojone w działa. Takie mieszanie typów zostało prawdopodobnie przejęte od Brytyjczyków.

Kompanie składały się z 3 plutonów bojowych, plutonu zapasowego (5 maszyn), plutonu zaopatrzeniowo-naprawczego (3 maszyny), oddziału naprawczego i oddziału transportowego – razem 23 czołgi. Batalion składał się z kolei z dowództwa (3 czołgi) i trzech kompanii czołgów lekkich – łącznie 72 czołgi.

Francuzi planowali sformować 30 batalionów czołgów Renault FT – do końca wojny udało się im jedynie 25. Już 1 stycznia sformowano pierwszą kompanię, na razie bez uzbrojenia. 18 lutego powstał pierwszy batalion, też bez czołgów na razie. Od marca co miesiąc formowano nowe 3-5 batalionów. Od maja 1918 roku zaczęto łączyć bataliony w pułki czołgów, a od lipca także brygady.

Według założeń francuskich wojskowych, jeden batalion miał wspierać jedną dywizję piechoty. We wrześniu 1918 roku na froncie znajdowało się 20 francuskich i 2 amerykańskie bataliony czołgów Renault FT – razem ponad 2 000 maszyn.

 

Czołg „Renault FT 17” – debiut na polu walki

Debiut czołgów Renault FT przypadł w czasie niemieckiej ofensywy nad rzeką Aisne w maju 1918 roku. Zamiast zmasowanego ataku francuskich zagonów pancernych, tylko niewielki oddział (21 maszyn) tych maszyn brał udział w walkach. Trzy plutony wspierały atak Dywizji Marokańskiej, której żołnierze nie potrafili zgrać swoich działań z czołgistami. Atak nie powiódł się – 3 czołgi zostały zniszczone, a jeden zdobyty przez Niemców.

Na początku czerwca kilka francuskich czołgów lekkich przeprowadzało kontratak na niemieckie pozycje na przedpolach, z czego dwóm udało się przedrzeć. Niemcy musieli wysłać przeciwko nim aż 5 batalionów piechoty ze swoich rezerw.

 

Czołg Renault FT 17 – zmasowane użycie

Największy zmasowany atak swoimi czołgami lekkimi przeprowadzili Francuzi 18 lipca 1918 roku pod Saissons, gdzie brało udział 255 Renault, 100 St. Chamond oraz 123 Schneider CA.

Dzięki takiemu nagromadzeniu broni pancernej na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, Alianci zdołali przełamać obronę niemiecką i wedrzeć się wgłąb na odległość nawet 9 kilometrów, zdobywając przy tym 12 000 jeńców i 250 dział. Straty francuskie wyniosły 100 czołgów Renault FT, z czego 40 z powodów technicznych, a resztę zniszczyła niemiecka artyleria. W ciągu następnych dwóch dni walk stracono kolejne 118 czołgów.

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

W czasie bitwy pod Amiens w sierpniu 1918 roku 90 czołgów Renault FT wspierało oddziały 31 Korpusu Armijnego. Francuskie czołgi zdołały zniszczyć wiele niemieckich gniazd karabinów maszynowych, walnie przyczyniając się do sukcesu ataku. „To był najczarniejszy dzień armii niemieckiej” tak o klęsce pod Amiens powiedział Erich von Ludendorff. Jednak kolejne dni przyniosły Francuzom duże straty w sprzęcie pancernym, a przyczyniło się do tego uzbrojenie niemieckich żołnierzy w dodatkową broń przeciwpancerną.

W dniach od 28 sierpnia do 3 września 1918 roku 305 czołgów Renault FT wspierało sześć dywizji piechoty 10. Armii w jej natarciu na niemiecką obronę w pobliżu Crecy i Crua. Dzięki temu wsparciu udało się przełamać obronę przeciwnika. Po raz kolejny francuskie maszyny łatwo niszczyły stanowiska broni maszynowej i ułatwiały tym samym pracę własnej piechocie. Załogi czołgów walczyły w maskach gazowych, ponieważ Niemcy wykorzystywali w czasie bitwy broń chemiczną.

Kolumna francuskich czołgów Renault FT 17

Debiut czołgów Renault FT przypadł w czasie niemieckiej ofensywy nad rzeką Aisne w maju 1918 roku. zdj. Buyenlarge/Getty Images; wired.com

 

Czołg Renault FT 17 w amerykańskiej armii

Także Amerykanie wykorzystywali czołgi Renault FT w swoich wojskach. 12 września 1918 roku, w pobliżu Saint Michel zadebiutowały 344. i 345. Bataliony Czołgów, wyposażonych właśnie we francuskie maszyny. Tworzyły one 304. Brygadę Pancerną, pod dowództwem ppłk George Pattona juniora, który tak doskonale walczył potem w II wojnie światowej. Natarcie okazało się dużym sukcesem, gdyż udało się zrobić wyłom o szerokości 9 kilometrów i głębokości 7,5 kilometra.

Kolejną bitwą, w której uczestniczyli amerykańscy czołgiści, trwała od 26 września do 11 listopada 1918 roku. W jej ramach 1 Korpus Amerykański, w skład którego wchodziła także 304. Brygada Pattona (141 czołgów Renault), walczył w rejonie Lasu Argońskiego. w 5 Korpusie Amerykańskim walczyło kolejne 4 bataliony czołgów lekkich (214 czołgów „Renault FT 17”). Była to bitwa, w której uczestniczyło najwięcej tych francuskich maszyn.

 

Czołgi Renault FT 17 w czasie I wojny światowej – podsumowanie

Czołgi Renault ostatecznie zniwelowały dominację karabinu maszynowego w czasie I wojny światowej. Ich ogromna ilość pozwalała przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Aliantów. Od marca 1918 roku co tydzień powstawał nowy batalion czołgów lekkich, który od razu dawał się Niemcom we znaki. Dość powiedzieć, że w ostatnim roku wojny każda bitwa musiała odbyć się z ich udziałem. Od 31 maja do 11 listopada czołgi Renault FT walczyły z niemieckimi żołnierzami niemal 3300 razy, tracąc w tych walkach 440 maszyn.

 

To wszystko na dzisiaj, co przygotowałem na temat tej doskonałej francuskiej maszyny, jaką niewątpliwie był czołg lekki Renault FT. Co sądzisz o nim? Czy rzeczywiście był tym najlepszym wozem bojowym w okresie I wojny światowej?

 

Do zobaczenia wkrótce

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga

Komentarze

Więcej w 1 wojna światowa
Mark I czołg
Mark I – pierwszy czołg użyty w walce

Okres I wojny światowej to czas wielkich rzezi żołnierzy na polu walki. Artyleria i karabiny maszynowe siały spustoszenie w szeregach...

Zamknij