Sdkfz 166 Brummbar na polu walki

Działo pancerne Sdkfz 166 Brummbar powstało na skutek niemieckich doświadczeń wyniesionych z walk w Stalingradzie w 1942 roku. Miał pełnić rolę wsparcia wojsk III Rzeszy w czasie walk w mieście. Działa tego typu brały udział min. w bitwie pod Kurskiem, w walkach pod Anzio, w bitwie pod Falaise czy w tłumieniu Powstania Warszawskiego….

Sdkfz 166 Brummbar - niemieckie działo samobieżne

Działo pancerne Sdkfz 166 Brummbar powstało na skutek niemieckich dośœwiadczeń wyniesionych z walk w Stalingradzie w 1942 roku. zdj. http://www.net-maquettes.com/

 

Sdkfz 166 Brummbar – organizacja jednostek

Działa pancerne Sdkfz 166 Sturmpanzer IV Brummbar trafiały do samodzielnych dywizjonów dział szturmowych. Każdy taki dywizjon posiadał:

 • pluton dowodzenia  – 3 egzemplarze Brummbar
 • 1. kompanię dział szturmowych – 14 egzemplarzy Brummbar
 • 2. kompanię dział szturmowych – 14 egzemplarzy Brummbar
 • 3. kompanię dział szturmowych – 14 egzemplarzy Brummbar
 • kompania remontowa
 • kolumna transportowa

Łącznie w każdym dywizjonie miało być po 45 dział Sdkfz 166 Brummbar oraz 85 innych pojazdów (ciągniki Sdkfz 9, samochody ciężarowe i osobowe itd). Stan osobowy dywizjonu wynosił 611 oficerów i żołnierzy.

 

Sdkfz 166 Brummbar – debiut na polu walki

Działa pancerne Sdkfz 166 Brummbar po raz pierwszy użyto na froncie w lipcu 1943 roku, podczas operacji „Cytadela”, bitwy na Łuku Kurskim.

W czasie tych walk brało udział 45 tego typu maszyn, wszystkie w ramach 216 Dywizjonu Dział Szturmowych. Od lutego 1944 roku, aż do końca II wojny światowej, 216 Dywizjon walczył na froncie włoskim.

 

Sdkfz 166 Brummbar – dalsze walki

W 1944 roku powstały kolejne dwa dywizjony dział szturmowych i dwie samodzielne kompanie, uzbrojone w Sdkfz 166 Brummbar. 217 Dywizjon walczył w Normandii, Holandii i w Zagłębiu Ruhry.

219 Dywizjon walczył przeciwko Rosjanom na Węgrzech i w Czechach. Jedna z samodzielnych kompanii ścierała się z polskimi powstańcami w Warszawie, gdzie naszym żołnierzom udało się zlikwidować kilka z nich.

Sdkfz 166 Brummbar

Działa pancerne Sdkfz 166 Brummbar po raz pierwszy użyto na froncie w lipcu 1943 roku, podczas operacji „Cytadela”, bitwy na Łuku Kurskim. zdj. http://www.worldwarphotos.info/

 

Działa szturmowe Sdkfz 166 Brummbar okazały się bardzo dobrą maszyną do wspierania niemieckiej piechoty w walkach w mieście. Ich potężne uzbrojenie z łatwością niszczyło budynki i umocnienia, a gruby pancerz chronił załogi przed ostrzałem.

 

Sdkfz 166 Brummbar – największe zalety i wady

Zalety Potężne uzbrojenie, odporny pancerz czołowy, niezastąpiony w walkach w mieście
Wady problemy z przeciążonym podwoziem

 

To wszystko na dziś na temat Sturmpanzer IV Brummbär – niemieckiego działa pancernego z okresu II wojny światowej. Co sądzisz o tej konstrukcji? Czy była przydatna, czy jednak była to słaba maszyna? Zostaw komentarz pod wpisem….

 

Źródła wiedzy:

 1. Wydawnictwo Militaria nr 16: Janusz Ledwoch „Hummel, Nashorn, Brummbar”
 2. achtungpanzer.com
 3. tanks-encyklopedia.pl
 4. panzerwaffe.pl – stara wersja strony

 

Do zobaczenia w następnym wpisie

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

 1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
 2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
 3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
 4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Sturmpanzer IV Brummbär - niemieckie działo samobieżne z II wojny światowej
Sturmpanzer IV Brummbär – doskonałe niemieckie działo pancerne

Sturmpanzer IV Brummbär to doskonałe niemieckie działo pancerne na podwoziu czołgu Panzer IV, uzbrojone w potężną haubicę kal. 150 mm. Przeznaczone do...

Zamknij