TKS i TK – podstawowe polskie tankietki z II wojny światowej

Witaj w kolejnym artykule o polskiej broni pancernej z II wojny światowej. Dziś przeczytasz o naszych tankietkach TK i TKS z okresu II wojny światowej, ich historii powstania, poznasz dane techniczne i wersje rozwojowe. A więc zaczynamy…

 

TKS - polska tankietka z 1939 roku

Tankietki TKS były w 1939 roku podstawowym orężem polskich sił pancernych. zdj. pl.wikipedia.org

 

TKS – historia powstania

W czasie kampanii wrześniowej podstawowymi polskimi wozami bojowymi były lekkie bezwieżowe czołgi rozpoznawcze TK i TKS. W 1929 roku Polacy kupili w Wielkiej Brytanii kilka lekkich maszyn firmy Carden-Loyd, oznaczonych jako Mk IV, jednak nie spełniły one wymagań wojska. Zdecydowano więc stworzyć własną konstrukcję, opierając się na Brytyjczykach.

Od razu było wiadomo, że nie będzie można zbudować pełnowartościowego czołgu, a jedynie jego imitacje. Wskazuje na to nawet sama nazwa tankietka, pomimo że w oficjalnej terminologii wojskowej mówiono „czołg rozpoznawczy”. To jednak tankietki były jedyną możliwością na start modernizacji Wojska Polskiego w początkach lat 30., gdyż ze względu na swoją niską cenę i prostotę mogły być wytwarzane przez nasze fabryki zbrojeniowe. Nowe pojazdy miały służyć przede wszystkim do rozpoznania pola bitwy, oraz wspierać piechotę swoimi karabinami maszynowymi.

Gdy okazało się, że wozy TK-1 i TK-2 nie spełniają przewidywań polskiej armii, rozpoczęto prace nad ich następcą TK-3. Jego prototyp skonstruowano w Fabryce Samochodów Ursus pod Warszawą w maju 1931 roku, a później poddano go trudnym testom fabrycznym, poligonowym i taktycznym. Czołg TK-3 spełniał oczekiwania Polaków, więc 14 lipca 1931 roku przyjęli go do uzbrojenia jako czołg rozpoznawczy TK.

 

TKS – opis konstrukcji

TKS – KADŁUB

składał się w całości z walcowanych płyt pancernych, łączonych za pomocą nitów ze szkieletem. Wnętrze kadłuba było jednym elementem, niepodzielonym na części. Grubość pancerza kadłuba wynosiła: 10 mm z przodu, 8 mm po bokach i z tyłu, 4 mm z góry i 7 mm z dołu. W przedniej części kadłuba znajdowało się po prawej stronie zamontowano jarzmo z km, po lewej dodano otwór obserwacyjny kierowcy i zakryto go pokrywą pancerną, ze szczeliną obserwacyjną. Masa bojowa czołgu wynosiła 2,6 tony.

TKS - Tankietka TK-3

Tankietka TK-3. Polscy czołgiści mogli walczyć dzięki 1 karabinowi maszynowemu Hotchkiss kal. 7,92 mm, umieszczonemu z prawej strony kadłuba. zdj. pl.wikipedia.org

 

TKS – ZAŁOGA

składała się z 2 osób: kierowcy-mechanika i dowódcy. Kierowca siedział z lewej strony silnika, dowódca z prawej i oprócz dowodzenia zajmował się także strzelaniem. Dowódca lustrował teren i celował z broni przy pomocy trzech otworów obserwacyjnych. później jeszcze otrzymał peryskop obserwacyjny. Załoga mogła dostać się do maszyny poprzez 2 duże włazy w górnej płycie pancerza.

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

TKS – NAPĘD

Tankietkę napędzał 6-cylindrowy chłodzony cieczą silnik benzynowy Polski FIAT 122BC o mocy 46 KM, dzięki któremu czołg mógł osiągnąć prędkość maksymalną po drodze 40 km/h.

 

TKS – PODWOZIE

składało się z 8 stalowych kół jezdnych z bandażami gumowymi, pary kół napinających z tyłu i pary kół napędowych z przodu. Koła jezdne zawieszone były parami na dwóch wózkach nośnych amortyzowanych poziomymi resorami piórowymi. Wózki te z kolei zawieszone były na małych płaskich resorach prowadzonych w ramie nośnej.

Górna część gąsienicy podtrzymywana była przez cztery rolki z bandażami gumowymi. Rolki połączono wspólną ramą. Szerokość gąsienic wynosiła 170 mm.

 

TKS – UZBROJENIE

Polscy czołgiści mogli walczyć dzięki 1 karabinowi maszynowemu Hotchkiss kal. 7,92 mm, umieszczonemu z prawej strony kadłuba. W maszynie przewożono 1800 sztuk amunicji do niego.

 

TKS – produkcja tankietki

Do produkcji seryjnej tankietka została skierowana w lipcu 1931 roku i trwała ona do 1933 roku. Pierwsza partia 15 czołgów wykonano z blach ze stali nieutwardzonej, zamiast pancernych, według tymczasowych warunków technicznych. „Żelazne” czołgi nie nadawały się do walki, jednak służyły do szkolenia.

Dalsze 85 tankietek, wykonanych już z blach pancernych, wyjechało z fabryk do maja 1932, a drugą zamówioną serię 100 egzemplarzy zbudowano do sierpnia 1932 roku. Po nich, zamówiono trzecią serię 100 sztuk. Razem zbudowano więc 300 TK-3, nazywanych też po prostu TK, w tym 15 „żelaznych. W 1933 roku zbudowano serię 18-22 tankietek z silnikiem FIAT, oznaczonych jako TKF („F” od FIAT).

TKS - polska tankietka z 1939 roku

Tankietki TK i TKS były pierwszymi czołgami, jakie Polacy stworzyli w okresie międzywojennym. Były to słabo uzbrojone i opancerzone wozy bojowe, które nie nadawały się do prawdziwej walki na froncie. zdj. forum.worldoftanks.eu

 

W 1932 roku Departament Techniczny Ministerstwa Spraw Wojskowych zalecił modernizację maszyn TK. Prototyp ukończono 15 czerwca 1933 roku i po udanych próbach poligonowych i drogowych tankietka została przyjęta do produkcji seryjnej jako TKS.

Po pozytywnych wynikach prób, PZInż wykonały w sierpniu 1933 roku 20 tankietek TKS serii informacyjnej, z blach żelaznych. Po drobnych poprawkach, czołg zatwierdzono 22 lutego 1934 do produkcji seryjnej. Przyjęty za wzorcowy czołg nr 1496 został następnie przebudowany z użyciem blach pancernych.

Od 54. czołgu montowano peryskop obserwacyjny Gundlacha. Serię pierwszych zamówionych 83 czołgów wykonano do czerwca 1934. Od 83. czołgu zastosowano silnik Polski FIAT-122BC o mocy 45 KM. W ostatniej serii nieznacznie pogrubiono pancerz. Łącznie, do końca produkcji w kwietniu 1937 zbudowano 292 maszyny.

 

TKS – podsumowanie

Tankietki TK i TKS były pierwszymi czołgami, jakie Polacy stworzyli w okresie międzywojennym. Były to słabo uzbrojone i opancerzone wozy bojowe, które nie nadawały się do prawdziwej walki na froncie. Były jednak najliczniejszymi ( około 600 wyprodukowanych egzemplarzy) wozami bojowymi Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej i dlatego musiały walczyć. Można je porównywać do niemieckich Panzer I.

 

A ty co sądzisz o naszych tankietkach? Były potrzebne, czy jednak powinniśmy się skupić na budowie znacznie lepszych czołgów 7TP? Zostaw komentarz pod tym artykułem

Do zobaczenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
  4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w polska
Polskie czołgi 7TP i ich załogi
Czołgi polskie 7TP w obronie kraju

Witaj w moim kolejnym artykule na temat czołgu 7TP - naszej chluby wojsk pancernych z okresu II wojny światowej. Poprzednim razem...

Zamknij