Czołg Pershing na polu walki

Witaj w kolejnym moim artykule o najlepszym amerykańskim czołgu z okresu II wojny światowej – czołg Pershing. Poprzednim razem opisałem konstrukcję tego czołgu oraz jego historię powstania. Dziś czas, abyś przekonał się, jak radziły sobie Pershingi na froncie, w II wojnie światowej oraz w wojnie w Korei. Zapraszam Cię do lektury 🙂

Czołg Pershing

Do zakończenia II wojny światowej do Europy zdołano wysłać łącznie 310 czołgów M26 Pershing, jednak tylko 20 z nich brało udział w walkach. Zdj. olive-drab.com

 

 

Czołg Pershing w czasie II wojny światowej – w Europie

Ciężkie straty, jakie poniosły amerykańskie jednostki pancerne w bitwie o Ardeny ze strony niemieckich czołgów, ujawniły duże braki w M4 Sherman w niszczeniu broni pancernej przeciwnika . Brytyjskie siły pancerne był nieco lepiej przygotowane do radzenia sobie z tym, ponieważ uzbroiły część swoich Shermanów w doskonałe 17-funtowe działa ppanc. Dlatego też Amerykanie zdecydowali się wysłać do Europy pierwsze 20 czołgów M26 Pershing, które skierowano do 3 i 9 Dywizji Pancernej z 3 Armii gen. George’a Pattona. Do zakończenia II wojny światowej do Europy zdołano wysłać łącznie 310 maszyn tego typu, jednak tylko 20 z nich brało udział w walkach.

Po przeszkoleniu załóg, 25 lutego czołgi Pershing wysłano do walki w ramach 3. Dywizji Pancernej nad rzeką Roer. 26 lutego pierwszy czołg M26 Pershing o nazwie Fireball został zniszczony przez Pzkpfw VI Tiger w niemieckiej zasadzce w Elsdorf, który oddał trzy strzały z około 100 m. Fireball został szybko naprawiony i wrócił do służby w dniu 7 marca.

6 marca, w czasie ataku amerykańskiej 3 Dywizji Pancernej na Kolonię, odbył się słynny pojedynek między M26 Pershingiem a niemiecką Panterą. Czołg Pantera stał na ulicy z przodu katedry w oczekiwaniu na alianckie wojska. Dwa M4A4 Sherman były wsparciem dla piechoty i wjechały na tej samej ulicy co Pzkpfw V Panther, której nie zauważyli. Jeden Sherman został zniszczony, zginęło 3 z 5 członków załogi. Czołg Pershing był w sąsiedniej ulicy  i zaszedł Panterę z boku, niszcząc ją, gdy obracała swoją armatę w jego kierunku. Walka ta została nagrana przez kamerzystę sierżanta Jima Batesa i stała się sławna na świecie.

Czołg Pershing w Kolonii

Ciężkie straty w Bitwie o Ardeny ujawniły duże braki czołgów Sherman w niszczeniu broni pancernej przeciwnika. Dlatego też Amerykanie zdecydowali się wysłać do Europy pierwsze 20 czołgów M26 Pershing. zdj. www.raidersmerciless.com

 

W tym samym dniu, kolejny M26 Pershing został zniszczony w miejscowości Niehl niedaleko Kolonii, przez rzadko spotykany niszczyciel czołgów Nashorn (uzbrojony w doskonałe działo kal. 88 mm), z odległości poniżej 300 m. Z kolei 2 inne Pershingi zniszczyły, jednego Tygrysa podczas walk wokół Kolonii i jednego Panzer IV w Mannheim.  W  czasie walk amerykańskiej 9 Dywizji Pancernej wokół rzeki Roer, jeden czołg Pershing został zniszczony przez dwa trafienia z niemieckiej armaty polowej kal. 150 mm.

Cztery Pershingi z 9. Dywizji Pancernej były zaangażowane w słynne opanowanie mostu w Remagen, zapewniając wsparcie ogniowe dla piechoty w celu zapobiegnięcia wysadzeniu mostu przez niemieckich saperów. Lżejsze czołgi były w stanie przejechać przez most, ale M26 były zbyt duże i ciężkie do przejścia przez uszkodzony most i trzeba było czekać pięć dni na możliwość przetransportowania czołgów barkami na drugi brzeg.

 

Czołg Pershing w Europie po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej, jednostki US Army okupowały Niemcy i miały zadanie kontrolować przepływ uchodźców i czarny rynek. Jednostki bojowe zostały przekształcone w lekkie jednostki zmotoryzowane i rozmieszczone w całej amerykańskiej strefie okupacyjnej. W 1948 roku, Armia Stanów Zjednoczonych przywróciła jednak do służby swoje jednostki wojskowe o normalnej strukturze.

Czołg Pershing

Czołgi Pershing, które wycofywano z Korei, zostały wysłane do jednostek pancernych do Niemiec Zachodnich, W latach 1952-53 zostały powoli zastępowane przez czołgi M47 Patton. zdj. de.wikipedia.org

 

  1. Dywizja Piechoty został odtworzony i zawierała m.in. po jednej kompanii czołgów w każdym z trzech pułków piechoty oraz dywizyjny batalion czołgów. W 1948 według etatów dla dywizji piechoty wliczono 123 czołgów M26 Pershing i 12 haubic M45.

W czasie lata 1951 roku, kolejne trzy dywizje piechoty i 2 Dywizja Pancerna zostały wysłane do Niemiec Zachodnich w ramach Zwiększania Programu NATO. Czołgi Pershing, które w tym czasie wycofywano z Korei, zostały wysłane do jednostek pancernych do Niemiec Zachodnich, W latach 1952-53 zostały powoli zastępowane przez czołgi M47 Patton.

 

Czołg Pershing w innych krajach

W 1952 roku, armia belgijska otrzymała za darmo 420 czołgów Pershing,  w ramach Programu Wzajemnej Pomocy Obronnej (Mutual Defense Assistance Program), wówczas oficjalnego programu USA pomocy wojskowej dla swoich sojuszników.

Czołgi Pershing były przeznaczane głównie do wyposażenia jednostek rezerwy o sile batalionu. Jednak wiosną 1953 roku, Batalion Czołgów Ciężkich 1 Dywizji Piechoty, która była aktywną jednostką wojskową, zanim zostały zastąpione przez czołgi M47 Patton.

W 1961 roku liczba jednostek rezerwowych została zmniejszona, a system rezerwy zreorganizowany, przy czym czołgi M26 Pershing pozostały na wyposażeniu 1. i 3. Szwadronu Czołgów jako ogólnej rezerwy jednostek piechoty. W 1969 roku wszystkie czołgi Pershing zostały wycofane ze służby.

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

Również Francja i Włochy otrzymały trochę tych maszyn, z tym że o ile Francuzi szybko zamienili je na nowsze Pattony, o tyle Włosi używali Pershingów aż do 1963 roku.

 

Czołg Pershing w Korei – lata 1950-53

Kiedy w czerwcu 1950 rozpoczęła się wojna domowa w Korei, między Północą a Południem, Amerykanie postanowili wesprzeć swojego sojusznika z Seulu. Wysłali tam swoje cztery dywizje piechoty, które w tym czasie okupowały Japonię. Nie posiadały one żadnej broni pancernej, poza kompanią czołgów lekkich M24 Chaffee w każdej z nich.

Czołg Pershing w Korei

Czołgi Pershing znakomicie radziły sobie z niszczeniem północnokoreańskich czołgów T-34/85. Z kolei ich przeciwnicy mieli spore problemy z przebiciem pancerza amerykańskich czołgów. zdj. ww2db.com

 

Szybko okazało się, ze ich armaty kal. 75 mm nie są w stanie przebić pancerzy północnokoreańskich czołgów T-34-85, które z kolei same bez problemu niszczyły słabo opancerzone czołgi amerykańskie. Dlatego też postanowiono wysłać do Korei więcej czołgów o lepszych parametrach bojowych – czołgi M4 Sherman i M26 Pershing.

Pierwsze trzy czołgi Pershing, które zostały wysłane z Japonii w połowie lipca (znaleziono je w kiepskim stanie i wyremontowano) , utworzyły improwizowany pluton czołgów pod dowództwem por. Fowlera. W czasie obrony miasta Chinju wszystkie trzy maszyny uległy awariom i zostały stracone.

Więcej czołgów M26 Pershing Amerykanie wysłali do Korei pod koniec lipca 1950 roku, choć nie były to dywizje pancerne. Według sztabowców, teren działań nie nadawał się do użycia wielkich jednostek czołgów. Czołgi Pershing wysłano więc w ramach dywizji piechoty – sześciu dywizji US Army i jednej Korpusu Marines. Każda dywizja piechoty miała według etatów jeden batalion pancerny z 70 czołgami.

Szybko okazało się, ze czołgi Pershing znakomicie radzą sobie z niszczeniem północnokoreańskich czołgów T-34/85, które mogły łatwo zniszczyć nawet strzelając w przedni pancerz. Z kolei ich przeciwnicy mieli spore problemy z przebiciem pancerza przedniego Pershingów i musieli podjeżdżać z boków lub z tyłu. Z pośród 120 wygranych pojedynków

Z powodu słabych właściwości jezdnych w górzystym terenie, czołgi M26 Pershing zostały w 1951 roku zmienione przez M4E3 Sherman i M47 Patton, które lepiej radziły sobie w takim terenie. Tylko kilka maszyn uzbrojonych w haubice kal. 105 mm uczestniczyły później w walkach.

 

Czołg Pershing – podsumowanie

Czołg Pershing okazał się godnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów Pantera i Tygrys. O ile Shermany z działami kal. 75 mm nie mogły poradzić sobie z przebiciem pancerzy niemieckich „kociaków” o tyle Pershingi już mogły tutaj coś zdziałać. Jednak było ich zbyt mało i pojawiły się za późno, by można mówić o ich większym udziale w II wonie światowej. Zostały one zakwalifikowane do czołgów ciężkich, aby zwiększyć morale amerykańskich żołnierzy, którzy bardzo obawiali się niemieckich czołgów Tygrys.

Czołg Pershing

M26 Pershing okazał się godnym przeciwnikiem dla niemieckich czołgów Pantera i Tygrys. Jednak było ich zbyt mało i pojawiły się za późno, by można mówić o ich większym udziale w II wonie światowej. zdj. www.oldmagazinearticles.com

 

Po II wojnie światowej czołgi M26 Pershing służyły w jednostkach w Europie Zachodniej, strzegąc pokoju przed potencjalnym atakiem Związku radzieckiego. Walczyły też w czasie wojny w Korei, gdzie wykazały swoją zdecydowaną wyższość nad północnokoreańskimi czołgami T-34/85, dostarczonymi przez ZSRR. W latach 1951-53 sukcesywnie były wycofywane z czynnej służby i zastępowane przez nowocześniejsze czołgi M47 Patton, choć we włoskich jednostkach pancernych służyły nawet do 1963 roku.

 

To wszystko na dzisiaj, co mam Ci do powiedzenia na temat najlepszego amerykańskiego czołgu z okresu II wojny światowej, jakim niewątpliwie był czołg Pershing. Jakie masz wrażenia z lektury? Czy znasz jakieś inne walki z jego udziałem? Opisz je w komentarzu pod spodem

 

Do usłyszenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
  4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w USA
Czołgi amerykańskie z II wojny światowej

Czołgi lekkie Stanów Zjednoczonych M1 Light tank (Combat Car M1) M2 Light Tank (Combat car M2, Cavalery tank M2) M22...

Zamknij