Defilada w Święto Wojska Polskiego – 15.08.2016

Dziś (15 sierpnia 2016 roku) obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w Warszawie o godzinie 12 rozpoczęła się uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Pomimo niesprzyjającej aury, na uroczystościach stawiło się wielu Polaków.

Defilada wojskowa w Warszawie 2016

Święto Wojska Polskiego 2016. Defilada wojskowa w Warszawie. Fot. Michał Dyjuk

Prezydent Duda, po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP, dokonał przeglądu pododdziałów. Po przemówieniu prezydenta na lądzie i w powietrzu rozpoczęła się defilada wojskowa, w której  udział wzięło prawie 1,5 tys. żołnierzy, ponad 150 pojazdów wojskowych i ponad 50 samolotów i śmigłowców.

 

Przebieg defilady w Święto Wojska Polskiego

Jako pierwsze poleciały śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. Potem na niebie pojawiły się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu przeleciały samoloty odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16.

Po przelocie jednostek lotniczych, przyszedł czas na oddziały lądowe. Przez Aleje Jerozolimskie przemaszerowało około 1000 polskich żołnierzy, a także około 200 żołnierzy z 12 państw sojuszniczych.

Po piechocie przyszedł w końcu czas na to, co lubimy najbardziej – przejazd wozów bojowych. Zaczęła Żandarmeria Wojskowa ze swoimi pojazdami, potem przejechały słynne HMVV. Za nimi pokazały się m.in. działa samobieżne Dana, transportery opancerzone Rosomak. Były też wozy zabezpieczenia technicznego i chemicznego i artyleria przeciwlotnicza. Na końcu przyszedł czas na czołgi. Były to nasze Leopardy 2A5, PT-91 Twardy. Za nimi przejechały po raz pierwszy w historii amerykańskie czołgi M1 Abrams.

Pochód zamykały grupy rekonstrukcyjne, przedstawiające Wojsko Polskie z lat wcześniejszych. Pokazała sie miedzy innymi słynna polska husaria, a także dzieci przedstawiający polskich robotników z 1956 roku.

Święto Wojska Polskiego 2016

Święto Wojska Polskiego 2016. Defilada wojskowa w Warszawie. Fot. Michał Dyjuk

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie przeciwko bolszewikom z 1920 roku – został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do 1947 roku. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Komentarze

Więcej w Aktualności
Polskie czołgi Leopard 2A4 na poligonie
Leopard 2 – nowe czołgi dla polskiej armii trafią do Żagania

Zgodnie z nieoficjalnymi  zapowiedziami nowe czołgi Leopard 2 A4 dla polskiej armii trafią do 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu....

Zamknij