Niszczyciel czołgów na polu walki

Zapraszam Cię do przeczytania o niszczycielach czołgów (niemieckie Panzerjager – „łowcy czołgów”) – pojazdach głównie z II wojny światowej. W tych pojazdach zrezygnowano z pancerza i wszechstronności na rzecz wyspecjalizowania w niszczeniu czołgów przeciwnika.

Niszczyciel czolgow Panzerjager I

Panzerjager I – niemiecki niszczyciel czołgów na bazie czołgu Panzer I. Uzbrojony w całkiem dobre czeskie działo kal. 47 mm, jednak praktycznie bez pancerza. zdj. www.tanquesyblindados.blogspot.com

 

 

Dlaczego powstał niszczyciel czołgów?

W dziedzinie użycia broni pancernej panował pogląd, że czołg nie będzie walczył z czołgiem przeciwnika, ale będzie służył do przełamania obrony. Od walki z bronią pancerną wroga miał być właśnie niszczyciel czołgów. Tak myślano w większości państw biorących udział w II wojnie światowej.

Ta koncepcja nie sprawdziła się jednak w warunkach pola walki. Szybko okazało się, że najlepszą bronią przeciwko czołgom są własne czołgi!

W Niemczech, w Wielkiej Brytanii czy w ZSRR niszczyciele czołgów (które były bardziej działami samobieżnymi, ale czołgi też mogły zwalczać) były bez wież, tylko USA produkowała takie pojazdy z wieżą.

Jagdpanther - niemiecki niszczyciel czołgów

Jagdpanther – niemiecki niszczyciel czołgów, najlepszy w II wojnie światowej. Łączył w sobie olbrzymią siłę ognia, z doskonałym pancerzem i mobilnością. zdj. www.worldoftanks.eu

 

 

Niszczyciel czołgów – jaka jest różnica między nim a czołgami?

Powinieneś zdać sobie sprawę, że niszczyciele czołgów i same czołgi znacznie różniły się między sobą. Pomimo tego, że często były budowane na tych samych podwoziach, to jednak kiedy doszło do walki, widać było od razu różnice.

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

Czołgi z ich kombinacją zwrotności, pancerza i siły ognia były uniwersalnym pojazdem na polu walki. Natomiast niszczyciele czołgów zwykle posiadały dużo słabszy pancerz (np. niemiecki Marder) i miały ograniczone pole obrotu armaty (np. Hetzer)

Z drugiej jednak strony niszczyciel czołgów miał potężniejszą armatę i niską sylwetkę, dzięki czemu łatwiej było mu zniszczyć czołg przeciwnika. Taki Jagdpanther V był niższy od Pantery, i jego działo też łatwiej mogło przebić pancerz.

M10 Wolwerine - amerykanski niszczyciel czołgów

M10 Wolwerine – amerykanski niszczyciel czołgów, uzbrojony w dzialo kal. 76,2 mm. Radził sobie lepiej z niemieckimi czołgami Panzer IV niż Sherman, ale na Pantery i Tygrysy był za słaby. zdj. www.pancerniak.pl

 

Niszczyciel czołgów – jakie były różnice w konstrukcji w poszczególnych modelach

Powinieneś wiedzieć, że były trzy warianty budowania tych pojadów. Możemy wyróżnić niszczyciele czołgów z wieżą (np. amerykański M10 Wolverine) i bezwieżowe (np. niemiecki Jagdpanther V). A bezwieżowe można podzielić na kiepsko opancerzone (niemiecki Nashorn) i dobrze opancerzone (niemiecki Jagdtiger, radzieckie SU-100).

 

Niszczyciel czołgów – dlaczego je produkowano?

Ponieważ były mniej czasochłonne i przez to dużo tańsze niż czołgi. Aby wybudować takiego Mardera II, Niemcy musieli tylko dołożyć do podwozia z Panzer II zdobyczne rosyjskie działo 76,2 mm. I tyle, żadnych zbędnych filozofii. A taki Panzer IV jednak trochę materiału i pieniędzy musiał kosztować.

SU-100 - radziecki niszczyciel czołgów

SU-100 – radziecki niszczyciel czołgów, konkurował z niemieckim Jagdpanther o miano najlepszego w II wojnie światowej. zdj. www.cs.wikipedia.pl

 

 

Niszczyciel czołgów – jak wypadł na polu walki?

Generalnie dobrze sobie radziły z czołgami przeciwnika (wspomniany przez mnie wcześniej Jagdpanther V mógł zniszczyć każdy ówczesny czołg z dużej odległości, nawet radzieckie ciężkie czołgi IS-2). Jednak jako poprostu broń pancerna już nie były takie dobre. Słabo radziły sobie z piechotą przeciwnika (np. Ferdynand pod Kurskiem), a te niszczyciele, które miały słaby pancerz (M10 Wolverine), łatwo mogły zostać zniszczone.

Jednak, moim zdaniem, lepiej było mieć taką broń w armii, niż jej nie mieć. Bo miały dużo lepszą mobilność w porównaniu do dział przeciwpancernych holowanych. Mogły poruszać się razem z szybkimi oddziałami i reagować na ataki przeciwnika. I dlatego też warto było je produkować.

 

Niszczyciel czołgów – najważniejsze modele

III Rzesza

ZSRR

USA

  • M10 Wolverine
  • M36 Jackson

Wielka Brytania

  • Archer
  • Achilles

 

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że jesteś zadowolony z poświęconego czasu na przeczytanie mojego wpisu. Napisz pod tym artykułem, co Ty myślisz o niszczycielach czołgów. Do zobaczenia wkrótce….

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 

Odbierz fragment ebooka "Polska broń pancerna z kampanii wrześniowej" i dołącz do 72 subskrybentów.

 

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze