Jagdpanzer 4 i Jagdpanzer IV/70 na polu walki - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 27, 2016 in III Rzesza |

Jagdpanzer 4 i Jagdpanzer IV/70 na polu walki

Jagdpanzer 4 i Jagdpanzer IV/70 na polu walki

Pojawienie się w niemieckich jednostkach przeciwpancernych niszczycieli czołgów Jagdpanzer 4, a później Jagdpanzer IV/70, znacznie poprawiło ich zdolności bojowe. W porównaniu z wczesniej używanymi Marderami, nowe maszyny były dużo lepiej opancerzone, wiec trudniej było je zniszczyć. Szybko zdobyły sobie duze uznanie niemieckich żołnierzy.

 Jagdpanzer 4 z działem L/48

Pojawienie się w niemieckich jednostkach przeciwpancernych niszczycieli czołgów Jagdpanzer 4, a później Jagdpanzer IV/70, znacznie poprawiło ich zdolności bojowe. zdj. warlordgames.com

 

Jagdpanzer 4 i Jagdpanzer IV/70 – organizacja jednostek

Podstawową jednostką bojową Jagdpanzerów IV był dywizjon niszczycieli czołgów (niem. Panzerjäger Abteilung), składający się z dwóch kompanii. Formowano go w oparciu o założenia K. St.N. 1149 ausf A z 1 lutego 1944 roku. Każdy taki dywizjon miał po 14 maszyn w dwóch kompaniach + 3 w dowództwie batalionu – razem było więc ich 31. Z kolei kompania była podzielona na 3 plutony po 4 maszyny + 2 egzemplarze w dowództwie kompanii.

Z kolei dywizjony niszczycieli czołgów w niemieckich dywizjach pancernych miały zmniejszony etat, bo było w nich tylko 22 egzemplarzy Jagdpanzer-ów IV. Każda kompania miała w nich 3 plutony po 3 maszyny + 1 egzemplarz w dowództwie. Do tego dochodziły 2 Jg Pz IV w dowództwie dywizjonu.

 

Jagdpanzer 4 we Francji w 1944 roku

6 czerwca 1944 roku, w dniu alianckiej inwazji w Normandii, w niemieckich szeregach służyło więc 62 niszczyciele czołgów Jagdpanzer IV w wersji z krótkolufową armatą L/48.

W połowie marca 1944 roku swoje 31 maszyn otrzymał 130. Dywizjon Niszczycieli Czołgów z Dywizji Pancernej Panzer Lehr. Miesiąc później kolejne 21 Jg Pz 4 dostała 2 Dywizja Pancerna, a dokładnie jej 38. Panzerjager Abteilung.

Jeszcze w połowie kwietnia swoje pierwsze 10 Jg Pz IV otrzymała, formowana w tym czasie we Francji, 12. Dywizja Pancerna SS „Hitlerjugend”. Kolejne 11 maszyn dotarło do tej jednostki 22 czerwca, już po alianckiej inwazji w Normandii. Niszczyciele z tej dywizji walczyły m.in. z polskimi czołgistami z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. 20 lipca zniszczyły kilkanaście polskich czołgów, z czego 11 z nich trafiło na konto celowniczego Fritza Eksteina, a 7 kolejnych na konto Rudolfa Roya. Potem Dywizjon przedzierał się z kotła pod Falaise, często niszczyciele Jagdpanzer 4 używano jako działa szturmowe.

Jagdpanzer 4

Niszczyciele z 12. Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” walczyły m.in. z polskimi czołgistami z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. 20 lipca zniszczyły kilkanaście polskich czołgów. zdj. warlordgames.com

 

Jg Pz IV we Włoszech – 1944-45 rok

21 egzemplarzy Jagdpaner 4 pojawiło się w kwietniu 1944 roku w Dywizji Pancerno-Spadochronowej SS „Hermann Goering”, która w tamtym czasie walczyła z Aliantami we Włoszech. Po intensywnym szkoleniu, dywizjon przeciwpancerny walczył między innymi pod Livorno czy na tzw. „linii Klara”. 15 lipca cała dywizja została wysłana na front wschodni, zostawiając swoje Jagdpazery we Włoszech.

Także 3. i 33 Panzerjager Abteilung z 3. i 15. Dywizji Grenadierów otrzymało po 22 niszczyciele tego typu. Według spisu sprzętu z 30 grudnia 1944 roku, na całym froncie zachodnim walczyło w tym czasie 59 niszczycieli czołgów Jagdpanzer 4.

 

Jagdpanzer 4 na froncie wschodnim

Dywizja Pancerno-Spadochronowa „Hermann Göring”, która zostawiłą swoje Jagdpantery we Włoszech, otrzymała 31 nowych. 28 i 29 lipca walczył w rejonie Otwocka, gdzie potrafił zniszczyć m.in. 3 czołgi ciężkie IS-2 i kilkanaście średnich T-34. Stracono w tym czasie kilka swoich maszyn, w trakcie walk zginął syn marszałka Goeringa, Karl-Heinz Goering, który był dowódcą 10. kompanii III batalionu.

W maju 1944 roku dywizjony przeciwpancerne 4. i 5. Dywizji Pancernych, walczących na Wschodzie, otrzymały swój przydział niszczycieli Jg Pz IV. 30 grudnia 1944 roku na froncie wschodnim walczyło 209 niszczyciele czołgów tego typu.

 

Jagdpanzer IV/70 na polu walki

Pierwsze egzemplarze maszyn z armatą Pak 42 L/70 kal. 75 mm zostały dostarczone na front w sierpniu 1944 roku. Były włączane do specjalnych grup bojowych, których zadaniem było łatanie dziur we froncie i powstrzymywania nieprzyjaciela do czasu utworzenia nowej linii obrony. Składały się z trzech kompanii czołgów Panzer IV lub Panzer V i kompanii niszczycieli czołgów Jagdpanzer IV/70.

Później zmieniono nazwę tych grup na brygady pancerne. Łącznie sformowano sześć takich brygad, jednak szybko z nich zrezygnowano, przenosząc czołgi i niszczyciele do innych jednostek, aby uzupełnić straty w sprzęcie.

Jagdpanzer IV/70 - niemiecki niszczyciel czołgów

Podstawową jednostką bojową Jagdpanzerów IV był dywizjon niszczycieli czołgów, posiadający po 31 lub 21 maszyn tego typu. zdj. survincity.com/

 

Jagdpanzer 4 i Jagdpanzer IV/70 – największe zalety i największe wady

Zalety doskonała armata Pak 42 L/70, niska sylwetka, ukształtowanie przodu kadłuba, grubość pancerza
Wady uzbrojenie znajdowało się w kadłubie, słaba mobilność

Niszczyciele czołgów Jagdpanzer 4, a szczególnie Jagdpanzer IV/70, okazały się bardzo skuteczne w niszczeniu każdego czołgu przeciwnika, dzięki swojej doskonałej armacie, dobrze ukształtowanemu pancerzowi i niskiej sylwetce. Nie należy się zatem dziwić, że spotkały się z bardzo pozytywnymi komentarzami żołnierzy niemieckich walczących w jednostkach przeciwpancernych. Były dużo lepsze od wcześniej używanych Marderów, od których były przede wszystkim lepiej opancerzone i niższe.

 

Do zobaczenia w następnym artykule

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Jagdpanzer IV/70 -doskonały niemiecki niszczyciel czołgów
Jagdpanzer IV – opis konstrukcji i historia powstania

Doskonały niszczyciel czołgów na bazie czołgu Panzer IV. Poszczególne wersje różniły się od siebie uzbrojeniem, kształtem nadbudowy i kadłuba, jednak...

Zamknij