Marder 1 na polu walki II wojny światowej - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 20, 2016 in III Rzesza |

Marder 1 na polu walki II wojny światowej

Marder 1 na polu walki II wojny światowej

Niszczyciele czołgów Marder 1 stanowiły wyposażenie jednostek przeciwpancernych w niemieckich dywizjach piechoty w latach 1942-44, obok dział holowanych. Bardzo często zdarzało się, że jako jedyne mogły sobie poradzić z pokonaniem radzieckich czołgów KW-1 i T-34, z którymi całkowicie nie radziły sobie działa kal. 37 mm. Wprowadzenie tych maszyn do niemieckich jednostek przeciwpancernych znacznie poprawiło ich mobilność na polu walki.

Marder 1 - niemiecki niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej

Niszczyciele czołgów Marder 1 stanowiły wyposażenie jednostek przeciwpancernych w niemieckich dywizjach piechoty w latach 1942-44, obok dział holowanych. Znacznie poprawiły mobilność tych oddziałów. zdj. worldwarphotos.info

 

Marder 1 – organizacja jednostek

Niszczyciele Marder 1 grupowano w kompanie, będące częścią dywizjonu niszczycieli czołgów. Pojedyncza kompania miała 9 takich maszyn (3 plutony po 3 maszyny) + kilka wozów z amunicją i kilka motocykli.

Jedyną jednostką, która całkowicie wyposażona była w niszczyciele Marder 1, był 200. Batalion Niszczycieli Czołgów z 21 Dywizji Pancernej, walczącej w Normandii.

 

Marder 1 – na frontach II wojny światowej

Pierwszą jednostką, która otrzymała niszczyciele Marder 1, był 80 Dywizjon Niszczycieli Czołgów 44 Dywizji Piechoty. Najczęściej trafiały one na front zachodni, gdyż łatwo można je było poddać tam naprawom.

W 1942 roku otrzymały po 9 Marderów 1 dywizje rekonstruowane po bitwie o Stalingrad, które teraz miały stacjonować na Zachodzie. Były to m.in. 44 DP, 65 DP, 76 DP, 94 DP I 113 DP.  W lecie 1943 roku przezbrojono je w Marder III.

Jesienią także kilka dywizji z frontu wschodniego dostało swój przydział tych maszyn. Były to m.in. 15 DP, 31 DP, 35 DP, 36 DP, 72 DP, 206 DP i 256 DP.

Marder 1

Niszczyciele Marder 1 grupowano w kompanie, będące częścią dywizjonu niszczycieli czołgów. Pojedyncza kompania miała 9 takich maszyn – 3 plutony po 3 maszyny. zdj. worldwarphotos.info

 

Swój debiut na polu walki niszczyciele Marder 1 zaliczyły na południowym odcinku frontu wschodniego. Było to pod koniec 1942 roku i do końca następnego większość z nich utracono w walkach.

W czasie walk w Normandii w niemieckich dywizjach było jeszcze 131 Marderów 1. Kilka dywizji piechoty miało te maszyny w swoim arsenale i straciło je w wyniku starć z Aliantami.

 

Marder 1 – podsumowanie

Niszczyciele czołgów Marder 1 okazały się całkiem udaną bronią przeciwpancerną. Uzbrojone w bardzo dobre działa przeciwpancerne 7,5 cm PaK 40/1 kal. 75 mm, które całkiem dobrze radziły sobie z pokonywaniem radzieckich czołgów KW-1 i T-34. Często zdarzało się, że tylko właśnie Mardery mogły to zrobić, ponieważ holowane działa kal. 37 mm się odbijały od pancerzy przeciwników. Dużą zaletą była mobilność tych maszyn, które szybko mogły zająć stanowiska ogniowe, strzelić i wycofać się.

Największymi wadami tych pojazdów był przede wszystkim pancerz, który łatwo było przebić i odkryty przedział bojowy. Nie zapewniało to należytej ochrony dla załogi.

 

Do zobaczenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.Źródła wiedzy

  1. Wydawnictwo Militaria nr 254: „Marder I” Janusz Ledwoch
  2. tanks-encyklopedia.com
  3. achtungpanzer.com

 

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Niemiecki niszczyciel czołgów Sdkfz 135 Marder I na podwoziu ciągnika gąsienicowego Lorraine 37L
Sdkfz 135 Marder I – opis konstrukcji niemieckiego niszczyciela czołgów

Niszczyciele czołgów Marder I powstały w wyniku połączenia zdobycznych podwozi francuskich czołgów i ciągników gąsienicowych. A dokładnie były to ciągniki...

Zamknij