Niszczyciel Marder II - jak radziły sobie na polu bitwy? - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 23, 2016 in III Rzesza |

Niszczyciel Marder II – jak radziły sobie na polu bitwy?

Niszczyciel Marder II – jak radziły sobie na polu bitwy?

Niszczyciel Marder II były w latach 1942-43 podstawowym uzbrojeniem jednej kompanii w dywizjonach przeciwpancernych w niemieckich dywizjach. Walczyły na wszystkich teatrach tamtej wojny od 1942 roku – na froncie włoskim, we Włoszech, we Francji i w Afryce Północnej.

Niszczyciele Marder II na froncie wschodnim

Niszczyciele czołgów Marder II były w latach 1942-43 podstawowym uzbrojeniem jednej kompanii w dywizjonach przeciwpancernych w niemieckich dywizjach. zdj. http://www.worldwarphotos.info/

 

Niszczyciel Marder II – organizacja jednostek

Na początku, gdy dopiero wprowadzano samobieżne działa przeciwpancerne do służby, w każdym dywizjonie przeciwpancernym miała być jedna kompania Marder-ów. Miała zastąpić w nich kompanię dział holowanych, a więc była to jedna kompania z trzech. Posiadała ona dwa plutony po sześć niszczycieli Marder II. W 1943 planowano wyposażyć cały dywizjon przeciwpancerny w te pojazdy, jednak nigdy to się nie udało – ich produkcja była po prostu za mała.

Niszczyciele czołgów Marder II trafiały zarówno do najlepszych dywizji, jak 1 Dywizja Pancerna SS „LSSAH” jak i tych dużo słabszych, jak dywizje piechoty Luftwaffe. Gdy do najlepszych dywizji zaczęły napływać dużo lepsze niszczyciele czołgów, jak Hetzer, Jagdpanzer IV itp., niszczyciele z otwartą nadbudową, takie jak Mardery II, zaczęły pojawiać się przede wszystkim w dywizjach piechoty i dywizjach grenadierów pancernych.

 

Niszczyciel Marder II – jak radziły sobie na froncie?

Niszczyciele Marder II zaczęto używać od lipca 1942 roku, w ramach Dywizjonów Niszczycieli Czołgów z różnych niemieckich dywizji. Pierwszą jednostką, która otrzymała te maszyny, była 13 Dywizja Pancerna, walcząca w tym czasie na południowym odcinku frontu wschodniego.

Niszczyciele Marder II

Dzięki swojej dużej mobilności i całkiem udanej armacie, Mardery II mogły łatwo niszczyć radzieckie czołgi z zasadzek, szybko zmieniając pozycje. zdj. TankNutDave.com

 

Dzięki swojej dużej mobilności i całkiem udanej armacie, Mardery II mogły łatwo niszczyć radzieckie czołgi z zasadzek, szybko zmieniając pozycje. Było to dużo lepsze niż w przypadku holowanych dział przeciwpancernych, które często nie zdążyły się przemieścić i ponosiły duże straty.

Jednak aby odnieść zwycięstwo nad przeciwnikiem, załoga niemieckiej maszyny musiała jako pierwsza oddać celny strzał. Potem, gdy już została odkryta przez przeciwnika, miała duży problem, gdyż pojazd był dość słabo opancerzony. Tak więc niszczyciele czołgów Marder II walczyły głównie z zasadzki, a nie w otwartym starciu.

Załogi Marderów często narzekały na słabą ochronę przed pociskami i na dużą sylwetkę pojazdu. Ceniły za to duże zdolności niszczenia czołgów przeciwnika, zwłaszcza KW i T-34, z którymi nie radziły sobie ani własne czołgi, ani przeciwpancerne działa kal. 37 mm. Często to właśnie Mardery II były jedyną bronią, która mogła skutecznie nawiązać walkę z ciężkimi maszynami radzieckimi.

 

Do zobaczenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Marder II - niemiecki niszczyciel czołgów
Marder II – opis niemieckiego niszczyciela czołgów

Niszczyciele czołgów Marder II powstały w wyniku połączenia podwozi wycofywanych właśnie czołgów Panzer II i zdobycznych radzieckich dział przeciwpancernych F-...

Zamknij