Pantera czołg na froncie wschodnim - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Mar 6, 2016 in III Rzesza |

Pantera czołg  na froncie wschodnim

Pantera czołg na froncie wschodnim

Dziś kolejny artykuł o niemieckiej Pzkpfw V Pantera czołg. Tym razem będziesz mógł się dowiedzieć, jak radziła sobie na polu walki w

Pantera czołg

Pantera – Ukraina 1943 rok. Miała zastąpić Pz III i Pz IV, ale z powodu małej produkcji, tworzono z nich tylko 1 batalion w dywizji pancernej. zdj. www.flickriver.com

czasach II wojny światowej. Zaczniemy od frontu wschodniego, który był najważniejszy i gdzie zresztą zadebiutowała. Ready, go…

 

Pantera czołg– organizacja jednostek

Pzkpfw V Pantera miała zastąpić wcześniejsze wozy niemieckie Panzer III i Panzer IV. Jednak szybko okazało się, że niemiecki przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania wojska na nowe pojazdy. Z tego też powodu główny inspektor wojsk pancernych gen. Heinz Guderian wspólnie z ministrem A. Speerem zdecydowali na przezbrojenie w Pantery tylko jednego batalionu w pułku w każdej dywizji pancernej.

W skład każdego batalionu miały wchodzić 4 kompanie po 17 maszyn typu Pantera, w sztabie batalionu było dodatkowe 8 czołgów. Dodatkowo w skład takiego batalionu wchodził pluton saperów, pluton przeciwlotniczy (uzbrojony w tzw. “czołgi przeciwlotnicze” Möbelwagen lub Wirbelwind) oraz kompania techniczna.

W praktyce jednak składy batalionów dalekie były od pełnego etatu – w jednostkach Panzerwaffe było po 51-54 Pantera, natomiast w Waffen SS po 61-64 wozy. Pod koniec wojny czołgi Pzkpfw V były przydzielane także do innych mniejszych jednostek.

Omówmy sobie teraz sposób walki tych maszyn 🙂

 

Pantera czołg – taktyka działania

Pod wpływem użycia Panter w ramach pułku czołgów ciężkich “Bäke” Niemcy wymyślili taktykę szyku zwanego

Pantera czołg Rosja 1943

Pantera w Rosji – 1943 r. Niemcy wymyślili taktykę szyku zwanego Panzerglocke. Najlepsze czołgi – Pantery i Tygrysy – jechały na czele kolumny, a słabsze Pz IV i Pz III osłaniały boki. Pantera osłonięte z flank szybko niszczyły broń przeciwnika i wdzierały się w jego obronę. zdj. www.ww2today.com

Panzerglocke – dzwon pancerny. Polegał on na ustawieniu najsilniejszych czołgów – Panter i Tygrysów – na czele kolumny, natomiast słabsze Panzer IV i Panzer III osłaniały boki zgrupowania. Pantery osłonięte z flank szybko niszczyły broń przeciwnika i wdzierały się w jego obronę.

Walki obronne w okolicach Kowla w 1944 r., a później także w czasie wielkiej bitwy pancernej pod Warszawą udowodniły niesamowitą skuteczność czołgu Pantera jako broni defensywnej działającej z przygotowanych pozycji. Kiedy z kolei to niemieckie maszyny musiały atakować, to jednak ponosiły straty. Podobnie jak inny niemiecki “kociak” Tygrys, omawiany tutaj pojazd lepiej sobie radził w obronie.

 

Pantera czołg – na tle maszyn przeciwnika

Poniższa tabela przedstawia małe porównanie jak radziły sobie te niemieckie maszyny z wrogimi pojazdami:

  • pierwsza liczba pokazuje dystans, z jakiego czołg aliancki mógł pokonać Panterę
  • liczba w nawiasie wskazuje odległość, z jaką to Pantera mogła zniszczyć dany czołg (za pomocą pocisku PzGr 40/42)
  • jeżeli pojawia się odległość 0.0, znaczy to, że Pantera była bezpieczna z każdego dystansu
  • znak —- powinieneś czytać jako brak wiarygodnych danych

 

Typ czołgu(Uzbrojenie) Przebijany pancerz z odległości (w km)
Przedni Boczny Tylny
T-34/76, KW-1 armata F-11 (76,2 mm)

0,4 (0,8)

1,2 (2,8)

1,2 (2,8)

T-34/76, KW-1c armata F-34 (76,2 mm)

0,5 (0,7)

1,5 (2,4)

1,5 (2,5)

T-34/85 armata ZIS-S 53 (85 mm)

0,6 (0,6)

3,5 (2,5)

3,4 (2,7)

IS-2 armata D-25 (122 mm)

0,9 (0.6)

3,5 (2,0)

3,3 (2,0)

Churchill Mk IV armata 6 pdr (57mm)

0,0 (0,8)

0,5 (2,0)

0,5 (2,0)

Jak możesz zauważyć z powyższej tabelki, Pantera była dużo lepsza od wszystkich czołgów Aliantów poza IS-2, który był czołgiem ciężkim.

 

Pantera czołg– debiut na froncie

Po rozpoczęciu produkcji seryjnej tej maszyny, przydzielano ją do poszczególnych dywizji pancernych w celu zapoznania

Pantera czołg Kursk 1943 rok

Pantera na Łuku Kurskim – 1943 r. Czołg zadebiutował podczas operacji Zitadelle, Zaprezentowała się bardzo słaby. Ponad 150 maszyn, z 240 użytych, zostało straconych już pierwszego dnia operacji z powodu awarii silnika. zdj. www.flamesofwar.com

się. Przykładowo 24 Dyw. Panc. otrzymała w marcu 1943 r. 3 egzemplarze Pantery.

Pierwszymi regularnymi oddziałami, które otrzymały Pantera były 51 i 52 Panzer Abteilung (batalion pancerny). Formowanie ich ukończono 15 czerwca 1943 r. – utworzyły 10 Brygadę Pancerną. W ramach Waffen SS utworzona SS-Panzer Brigade.

W połowie 1943 r. w służbie znajdowało się 240 sztuk Panter w wersjach D1 (ex-ausf. A) oraz D2. Wszystkie czołgi zostały użyte podczas operacji Zitadelle, czyli bitwy na Łuku Kurskim. Pantery z SS-Panzer Brigade przydzielono do 2 Dywizji Pancernej SS “Das Reich”. Ich debiut bojowy był bardzo słaby.

Ponad 150 maszyn zostało straconych już pierwszego dnia operacji!!! Większość z tych strat spowodowana była awariami technicznymi. Podobnie jak w czołgach Tygrys, silniki Maybach HL 230 były bardzo podatne na zapalenie się. Walki na Łuku Kurskim pokazały, że niepotrzebny jest przedni kar. maszynowy. 10 lipca armia niemiecka posiadała już tylko 43 sprawne Pantery.

 

Pantera czołg w 1943 r.

W 1943 r. poszczególne dywizje pancerne przezbrajano w Pantera – odbywało się to przy okazji luzowania jednostek w celu odpoczynku. Priorytetowo traktowali Niemcy swoje elitarne jednostki, jak dywizje pancerne Waffen SS, “Grossdeutschland”. Proces przezbrajania trwał jeszcze przez cały 1944 rok.

Pantera czołg

Pantera chlubnie zapisała się w ramach pułku “Bäke”, gdzie walczyły razem z Tygrysami. W czasie kilkudniowych walk oddział zniszczył… aż 267 czołgów rosyjskich, przy stracie… 1 Tygrysa i 4 Panter. zdj. mtg.domek.org

Pantery w ZSRR dały się poznać także z dobrej strony. 12 września czołgiz 2 Dywizji Pancernej SS “Das Reich” poważnie przyczyniły się do niemieckiego zwycięstwa pod Kołomakiem. Pierwszego dnia zniszczyły 20 rosyjskich czołgów (T-34, KW-1), drugiego dnia 7 Panter pokonało kolejne 28 czołgów T-34 ( z 70 rosyjskich tanków uczestniczących w walce) – i to wszystko bez strat własnych!

Pantery  chlubnie zapisały się też w czasie walk w ramach pułku czołgów ciężkich “Bäke”, gdzie walczyły wspólnie z 503 batalionem czołgów ciężkich – słynnymi Tygrysami. W czasie kilkudniowych walk z dwoma radzieckimi korpusami pancernymi (!!!) pułk “Bäke” zniszczył… aż 267 czołgów rosyjskich, przy stracie… 1 Tygrysa i 4 Panter. Imponujący wynik, nieprawdaż? W tej właśnie bitwie Panzerkampfwagen V ukazał wszystkie swoje zalety – doskonałe działo kal. 75 mm oraz bardzo gruby przedni pancerz.

 

Pantera czołg – rok 1944

Gdy wiosną 1944 r. wojska III Rzeszy odpierały sowiecką ofensywę na Ukrainie, czołgi Panzer V uczestniczyły w

Pantera czołg w 1944 roku

Pantery w 1944 roku walczyły m.in. przy oswobadzaniu 1 Armii Pancernej koło Kamienia Podolskiego, w wielkiej bitwie pancernej koło Warszawy, czy w walkach o Rygę. Dały się tam poznać jako znakomity czołg i wiele radzieckich maszyn zniszczyły. zdj. libellule.heavy.jp

zażartych walkach koło Kamieńca Podolskiego. Z jednej strony okrążona 1 Armia Pancerna, z drugiej spieszące z pomocą Pantery z II Korpusu Pancernego SS. Ostatecznie dopiero po 21 dniach walk – 15 kwietnia Niemcom udało połączyć się ze swoimi okrążonymi oddziałami.

Szczególnie spektakularną bitwą z udziałem Pantera czołg była wielka bitwa pancerna pod Warszawą w lipcu i sierpniu 1944 r. W pobliżu Siedlec -28 i 29 lipca – 2 batalion 5 Pułku Pancernego SS zniszczył aż 107 maszyn wroga (T-34, M4A1 Sherman, Valentine Mk III) tracąc jedynie 1 Panzer IV i 5 Panter. Imponujący wynik, co nie? W następnych dniach toczyły się zacięte starcia w rejonie Stanisławów-Okuniew-Radzymin. 16 sierpnia na wschód od Tłuszcza czołgi średnie Pantera z 5 Dywizji Pancernej SS zniszczyły kilkanaście czołgów rosyjskich i dział samobieżnych SU-85. 6 września 3 Pantery z tego samego 5 Pułku Pancernego zniszczyły kolejne 10 czołgów T-34, a dwa T-34/85 zostały przez Niemców zdobyte.

We wrześniu 1944 roku w okolicach Rygi toczyli czołgiści z 4 Dywizji Pancernej. 12 września Pantery zniszczyły 5 rosyjskich ciężkich czołgów IS-2. W rejonie Sanoka i przełęczy dukielskiej walczyła 1 Dywizja Pancerna.

 

Pantera czołg – przeciwko Polakom

Polscy czołgiści zapisali się bardzo ładnie w historii walk z niemieckimi czołgami. Pod Studziankami zniszczyli 9

Pantera czołg przeciwko Polakom

Sukcesy przeciwko niemieckim maszynom można przypisywać tylko temu, że Polacy walczyli z dobrze przygotowanych stanowisk obronnych. Jeśli to T-34 atakowały Pantery, wtedy nasze straty były bardzo wysokie. zdj. Bundesarchiv, Bild 101I-696-0432-13 / Mahns / CC-BY-SA

maszyn z 19 Dyw. Panc., a także kilka kolejnych z Dywizji Spadochronowej “Hermann Göring”. Sukcesy te jednak można przypisywać tylko temu, że Polacy walczyli z dobrze przygotowanych stanowisk obronnych. Jeśli to T-34 atakowały, wtedy nasze straty były bardzo wysokie.

 

Pantera czołg – rok 1945

Po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy zimowej w styczniu ostatniego roku wojny, Pantery musiały ścierać się z przeważającymi siłami wroga. Do zaciekłych walk doszło w rejonie Kielc, Radomia. W Prusach Wschodnich Pantery z Dywizji “Grossdeutschland” w ciągu jednego tylko dnia – 28 stycznia – potrafiły zniszczyć 12 czołgów T-34, cztery Shermany, 2 działa samobieżne SU-76M oraz 1 SU-85. Pantery, wspólnie z Tygrysami, były przerzucane na najbardziej zagrożone rejony obrony.

27 stycznia 5 Panter z 24 Dyw. Panc. Zniszczyło na Węgrzech 2 sowieckie T-34 oraz 2 Shermany. 3 dni później kolejne 10 T-34 zostało pokonanych.

Czołgi Pantera uczestniczyły także w walkach nad jeziorem Balaton. Ostatnie walki z ich udziałem toczyła w kwietniu w Wiedniu 2 Dyw. Pancerna SS “Das Reich” oraz w Czechach 11 maja 1945 roku.

 

To wszystko, co na dzisiaj dla Ciebie przygotowałem. W następnym odcinku przeczytasz o walkach, jakie toczyły Pantery na froncie zachodnim.

Pozdrawiam

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.Komentarze

Więcej w III Rzesza
Czołg Pantera
Czołg Pantera – prawdopodobnie najlepszy czołg II wojny światowej

Witaj, czytelniku, na moim nowym artykule o czołg Pantera. Był to praktycznie perfekcyjny wóz bojowy. Dzierży miano najlepszego czołgu II...

Zamknij