Panzer III na froncie w latach 1941-45 - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Gru 6, 2015 in III Rzesza |

Panzer III na froncie w latach 1941-45

Panzer III na froncie w latach 1941-45

Poprzednim razem pisałem o czołgu III Rzeszy – Panzer III– w akcji w latach 1936-1941. Dziś czas byś poznał, jak radził on sobie w czasie walk od napaści Niemiec na ZSRR. A powinieneś wiedzieć, że w latach 1941-42 był to podstawowy czołg niemieckich sił zbrojnych. Zapraszam Cię do lektury…

Panzer III w Związku Radzieckim

Panzer III w Związku Radzieckim. W latach 1941-42 był to podstawowy czołg niemieckich sił zbrojnych. Zdj. www.valkiria.net

 

 

Panzer III w operacji “Barbarossa”

Walki na froncie wschodnim, przeciwko Rosjanom, to było największe wyzwanie, z jakim musiał się zmierzyć opisywany tutaj czołg. Na początku walk Panzer III był, obok Panzer IV, podstawowym uzbrojeniem niemieckich wojsk pancernych.

Z 19 dywizji pancernych użytych w ataku na ZSRR, w strukturach aż 14 z nich przeważały Panzer III. Jednak większość z nich była jeszcze uzbrojona w armatę 37 mm (tylko 1 Pułk Pancerny z 1 Dywizji Pancernej był wyposażony w czołgi Panzer III z armatą KwK L/42 50 mm).

Panzer III w ZSRR

Panzer III w ZSRR. Z 19 dywizji pancernych użytych w ataku na ZSRR, w strukturach aż 14 z nich przeważały Panzer III. Jednak większość z nich była jeszcze uzbrojona w armatę 37 mm. Zdj. dziwnawojna.pl

Łącznie, w czerwcu 1941 r., III Rzesza dysponowała 1 440 czołgami Panzer III na froncie wschodnim – najczęściej wersji E i F, rzadziej G lub H.

Zastanawiasz się, jak radziły sobie czołgi niemieckie z Rosjanami. Czytaj dalej 🙂

 

Panzer III jak radził sobie z radzieckimi czołgami?

Niemiecka maszyna była równorzędnym przeciwnikiem dla radzieckich T-26 i BT-5 i BT-7, tylko nieznacznie ustępował uzbrojeniem przy porównaniu z T-28. Jednak już ze słynnym T-34/76 czy KW czołg Panzer III szans już dużych nie miał – pocisk nie miał żadnych szans przebicia pancerza..

Porównaj sobie choćby pancerz niemieckiego czołgu w wersji E (30 mm) do pancerza T-34/76 (52 mm ustawione pod 30° kątem) czy KW-1 (aż 82 mm!). Panzer III miał też dużo gorsze uzbrojenie (armata 37 mm) od zarówno T-34 jak i KW (armata 76,2 mm). Tak więc Niemcy mogli liczyć w starciach z tymi radzieckimi czołgami tylko na szczęście.

Panzer III w 1941 roku

Panzer III w 1941 roku. Był równorzędnym przeciwnikiem dla radzieckich T-26 i BT-5/7, tylko nieznacznie ustępował uzbrojeniem przy porównaniu z T-28. Jednak już ze słynnym T-34/76 czy KW czołg Panzer III szans już dużych nie miał. zdj. www.ww2incolor.com

 

W opinii niemieckich czołgistów, czołg dobrze radził sobie w warunkach zimowych – silnik można było uruchomić nawet przy -20°C.

Przejdźmy teraz do cieplejszych stron 🙂

 

Panzer III w Afryce w latach 1941-43

Pojazd odegrał dużą rolę w czasie alianckiej ofensywy w listopadzie 1941 r. W chwili rozpoczęcia operacji “Crusader” Afrika Korps dysponował dokładnie 139 czołgami Panzer III – 75 sztuk miała 15 Dyw. Pancerna, a 64 sztuki 21 Dyw. Pancerna. Najważniejszą bitwą z udziałem tych wozów była bitwa pod Sidi Rezegh 22 listopada 1941 r.

W maju 1942 r. do Afryki przybył transport z czołgami Panzer III wersji J – miała ona już lepszą armatę KwK L/60 kal. 50 mm, dzięki której Niemcy mogli już nawiązać walkę z angielskimi A12 Matilda Mk II. Po raz pierwszy użyli ich w bitwie pod Gazalą i były używane do końca walk w Afryce Północnej.

Panzer III w Afryce

Panzer III w Afryce. Pojazd odegrał dużą rolę w czasie alianckiej ofensywy w listopadzie 1941 r. W chwili rozpoczęcia operacji “Crusader” Afrika Korps dysponowała 139 czołgami Panzer III. Najważniejszą bitwą z udziałem tych wozów była bitwa pod Sidi Rezegh 22 listopada 1941 r. zdj. www.deutsches-afrikakorps.blogspot.com

Po przybyciu do Afryki czołgów M4 Sherman i M3 General Lee uzbrojonych w armaty kal. 75 mm, przewaga technologiczna w broni pancernej znowu przeszła na stronę Aliantów. Na początku 1943 r. do Tunezji dotarła ostatnia dostawa Panzer III M, które działały w ramach 15 DPanc. Oprócz tego, w 501 Bat. Czołgów Ciężkich walczyły czołgi Panzer III N, z krótkolufowym działem 75 mm (z czołgu Panzer IV) – osłaniały słynne Tygrysy przed piechotą przeciwnika.

A jak sobie radziły te niemieckie maszyny w czasie ich największego znaczenia na froncie?

 

Panzer III w szczytowym okresie wykorzystania – 1942 rok

Czołgi tego typu stanowiły większość wozów bojowych użytych podczas ofensywy na południu ZSRR (operacja “Blau”). Jako pierwsze wjeżdżały do Rostowa i Woroneża, pierwsze stanęły też nad brzegiem Wołgi. Czołgi Pz III poniosły procentowo największe straty podczas bitwy o Stalingrad. Na północy toczył ciężkie boje nad Jeziorem Ładoga i pod Wołchowem.

Na Zachodzie, w sierpniu 1942 r. we Francji czołgi Pz III z 7 Dyw. Pancernej brały udział w odparciu Alianckiego desantu w Dieppe. Później okupowały Francję Vichy.

W ramach nowo sformułowanego I Korpusu Pancernego SS czołgi uczestniczyły w walkach o Charków w lutym i marcu 1943 r. Znaczna ilość walczyła w bitwie na Łuku Kurskim – największej bitwie pancernej II wojny światowej. I podczas walk na bliskie odległości dobrze sobie radziły z lepiej opancerzonymi radzieckimi czołgami. Np. 6 lipca czołgi  z 1 Dyw. Pancernej SS Leibstandarte Adolf Hitler” zniszczyły aż 26 czołgów rosyjskich, głównie T-34.

Panzer III pod Stalingradem

Panzer III pod Stalingradem. Stanowił większość wozów bojowych użytych podczas operacji “Blau”. Czołgi Panzer III poniosły procentowo największe straty podczas bitwy o Stalingrad. ww2today.com

Potem był już etap końcowy kariery tej maszyny

 

Panzer III – schyłek kariery

Większość czołgów Panzer III została zniszczona latem i jesienią 1943 roku, podczas walk na Białorusi i Ukrainie. Te które udało się odzyskać, przemieniano na działa samobieżne Stug III.

Pomimo, że sukcesywnie je wycofywano z frontu, to jednak działały jeszcze na pobocznych teatrach wojennych – np. w Jugosławii.

 

To wszystko na dziś. Podobał Ci się artykuł? Daj lajka i plusa oraz zostaw swój komentarz. Podziel się nim też z innymi – oni też chcą go zobaczyć 🙂

Do usłyszenia wkrótce

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Tygrys Królewski
Tygrys Królewski – najpotężniejszy czołg II wojny światowej

Witaj w moim artykule na temat niemieckiego czołgu ciężkiego - Panzer VI ausf B "Tygrys Królewski". Był on najpotężniejszym czołgiem II wojny światowej,...

Zamknij