Pz III na polu walki - od 1939 do 1941 roku - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 14, 2016 in III Rzesza |

Pz III na polu walki – od 1939 do 1941 roku

Pz III na polu walki – od 1939 do 1941 roku

Dziś czas, abyś przybliżył sobie temat udziału niemieckiego czołgu Pz III w 2 wojnie światowej. Czołg ten zaznaczył się szczególnie w latach 1941-42, kiedy to był podstawową siłą uderzeniową Panzerwaffe. Zapraszam więc Cię do uważnej lektury…

Pz III

Pz III. Po raz pierwszy Niemcy użyli czołgów Pz III w czasie zajmowania Sudetów w 1938 r. Jednak prawdziwy debiut w warunkach wojennych przypadł w czasie napadu III Rzeszy na Polskę. zdj. www.czolgi.info

 

 

Pz III – jak przebiegał jego debiut

Po raz pierwszy Niemcy użyli czołgi Pz III  w czasie zajmowania Sudetów w 1938 r. – niewielka ich ilość przydzielona została do 1 i 2 Dywizji Pancernej. Prawdopodobnie brały udział także w aneksji Czech i Moraw w marcu 1939 r. Jednak prawdziwy debiut w warunkach wojennych przypadł w czasie napadu III Rzeszy na Polskę.

Jak sobie radził? Czytaj dalej 🙂

 

Pz III – jak wypadł w czasie kampanii wrześniowej?

Według źródeł niemieckich, w ataku na nas wzięło udział od 86 do 98 czołgów Pz III + ok. 20 wozów dowodzenia tzw. Panzerbewehlswagen III D1. Czołgi  wysłano (według P. P. Battistelli „Niemieckie dywizje pancerne. Lata Blitzkriegu 1939-40”) do:

 • 26 do 1 Dyw. Panc.
 • po 6 do 2 i 3 Dyw. Panc.
 • 3 były w 5 Dyw. Panc
 • pozostałe 46 maszyn było poza dywizjami pancernymi
Pz III w Polsce

Pz III w Polsce. Porównując czołg Pz III z polskimi czołgami okazuje się, że uzbrojeniem dorównywał mu tylko 7TP, Niemcy mieli zaś wyraźną przewagę w kwestii opancerzenia i osiągów. Zdj. www.pl.wikipedia.org

 

 

Porównując czołg Pz III z polskimi czołgami okazuje się, że uzbrojeniem dorównywał mu tylko 7TP, miał zaś wyraźną przewagę w kwestii opancerzenia i osiągów. Nie ma zbyt wiele opisów walk czołgu Pz III w kampanii wrześniowej, jednak wiemy, że Niemcy stracili tylko około 8 maszyn -10% wszystkich „trójek”.

Przejdźmy dalej 🙂

 

Pz III – czy dobrze walczył we Francji w 1940 r?

Podczas kampanii francuskiej Panzerwaffe posiadała już 349 czołgów Pz III (+ 60-70 wozów dowodzenia).

Porozdzielano je do poszczególnych dywizji pancernych. Najwięcej czołgów przypadło na jednostki walczące na głównym kierunku ataku. I tak:

 • 1 Dywizja Pancerna – 62 maszyny
 • 2 Dywizja Pancerna – 58 maszyn
 • 3 Dywizja Pancerna – 42 maszyny
 • 4 Dywizja Pancerna – 40 maszyn
 • 5 Dywizja Pancerna – 52 maszyny
 • 9 Dywizja Pancerna – 41 maszyn
 • 10 Dywizja Pancerna – 58 maszyn

 

Pz III E we Francji

Pz III E we Francji. Dobry przeciwko lekkim czołgom francuskim, jednak już pojedynki z średnimi, czy ciężkimi były dużo trudniejsze. Niemieckie maszyny były gorzej uzbrojone, nadrabiały to jednak prędkością i dobrą jazdą w terenie, a także większą załogą. zdj. www.panzerwaffe.pl

 

Czołg Pz III okazał się całkiem dobrą konstrukcją, szczególnie w walkach z lekkimi czołgami francuskimi tj. Hotchkiss H-35 czy Renault R-39. Jednak już pojedynki z średnimi Somua S-35, czy ciężkimi Char B-1bis były dużo cięższe. Niemieckie maszyny były gorzej uzbrojone – działo 37 mm było gorsze od francuskich 75 mm czy 47 mm. Nadrabiały to jednak prędkością i dobrą jazdą w terenie, a także większą załogą (dowódca francuski musiał jednocześnie dowodzić czołgiem, ładować amunicję i strzelać).

A co było po kampanii francuskiej  🙂

 

Pz III na Bałkanach w 1941 roku

Po walkach we Francji postanowiono pogrubić pancerz w czołgu oraz zmienić armatę kal. 37 mm na większego kalibru – na armatę kal. 50 mm.

Pz III w Grecji

Pz III brał udział w kampanii przeciwko Jugosławii i Grecji w 1941 roku. Musiał tam walczyć nie z czołgami wroga (mało ich mieli przeciwnicy) lecz z bardzo trudnym terenem. zdj. www.asisbiz.com

 

Pz III brał udział w kampanii przeciwko Jugosławii i Grecji w 1941 roku. Musiał tam walczyć nie z czołgami wroga (mało ich mieli przeciwnicy) lecz z bardzo trudnym terenem. Straty wynikły więc z usterek technicznych lub z wypadnięcia z drogi w przepaść, bo i tak się zdarzało.

Kolejnym teatrem działań była Afryka…

 

Pz III – jakie były jego losy w Afryce Północnej?

Początkowo tylko 80 maszyn przybyło w ramach 5 Pułku Pancernego 5 Dywizji Lekkiej. Po dwóch miesiącach dołączyły do nich czołgi z 8 Pułku Pancernego z 15 Dywizji Pancernej. Gdy porównać Pz III z wozami przeciwnika, okaże się, że przewyższał on wszystkie brytyjskie konstrukcje za wyjątkiem potężnie opancerzonej Matildy Mk II.

Pz III w Afryce

Pz III w Afryce. Gdy porównać go z wozami przeciwnika, okaże się, że przewyższał on wszystkie oprócz Matildy Mk II. Dzięki swojej armacie kal. 50 mm mógł on niszczyć wozy przeciwnika z większej odległości, niż one jego. zdj. www.en.wikipedia.org

Podczas operacji Battle Axe okazało się, że niemiecki czołg bardzo dobrze sobie radzi w walce z przeciwnikiem. Dzięki swojej armacie kal. 50 mm mógł on niszczyć wozy przeciwnika z większej odległości, niż one jego.

 

To tyle na dzisiaj. W kolejnym artykule będziesz mógł przeczytać o dalszych losach czołgu Pz III w czasie 2 wojny światowej. Napisz teraz pod tym artykułem, co myślisz o udziale tego czołgu w walkach w latach 1939-1941.

Pozdrawiam

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Pz IV na Ukrainie 1944 rok.
Pz IV na polu walki – od Kurska do lat 60-tych

Tym artykułem zakończę opisywanie niemieckiego czołgu średniego Pz IV – „wołu roboczego” Panzerwaffe. Przeczytasz w nim o tym, jak walczył...

Zamknij