Pzkpfw II w ogniu walki - na frontach II wojny światowej - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 18, 2016 in III Rzesza |

Pzkpfw II w ogniu walki – na frontach II wojny światowej

Pzkpfw II w ogniu walki – na frontach II wojny światowej

Witaj ponownie w drugim artykule o niemieckim czołgu Pzkpfw II 🙂 Poprzednim razem opisałem Ci konstrukcję tego wozu, historię powstania i wersje rozwojowe. Dziś dowiesz się więcej, jak radził sobie na polu walki 🙂 Zapraszam Cię do lektury…

Pzkpfw II

Pzkpfw II Kilkanaście czołgów zostało w 1936 roku wysłanych do Hiszpanii, jako pomoc gen. Franco. Jak wtedy okazało się, niemieckie maszyny nie były wstanie nawiązać równorzędnej walki z radzieckimi T-26 czy BT-5. Powodem było kiepskie opancerzenie. Zdj. www.science.howstuffworks.com

 

 

Pzkpfw II – debiut na polu walki

Tak jak czołgi Panzer I, kilka czołgów Panzer II zostało w 1936 roku wysłanych do Hiszpanii, jako pomoc dla faszystowskiej armii gen. Franco. Jak wtedy okazało się, niemieckie maszyny nie były wstanie nawiązać równorzędnej walki z pojazdami służącymi w wojskach republikańskich, np. radzieckiego T-26 czy BT-5. Powodem było nade wszystko kiepskie opancerzenie. Dlatego też wkrótce rozpoczęto przebudowę większości czołgów do wersji Pzkpfw II A/B/C.

 

Pzkpfw II w Polsce

We wrześniu 1939 roku, Niemcy mogły wystawić 1223 czołgi PzKpfw 2 różnych wersji (co stanowiło 35% wszystkich czołgów), które obok PzKpfw I, stanowiły kościec dywizji pancernych. Według etatu, w poszczególnych dywizjach było ich po:

 • 122 egz. w 1 Dywizji Pancernej
 • 155 egz. w 2 Dyw. Panc.
 • 156 czołgów w 3 Dyw. Panc.
 • 130 egz. w 4 Dyw. Panc.
 • 144 egz. w 5 Dyw. Panc.
 • 155 egz. w Dyw. Panc. „Kempf”

Znaczna ich liczba trafiła także do dywizji lekkich, wspólnie z PzKpfw 35(t) i PzKpfw 38(t). Były to głównie szybsze modele D i E.

Pzkpfw II w Polsce 1939 rok

Pzkpfw II A. We wrześniu 1939 roku, Niemcy mogły wystawić 1223 czołgi PzKpfw II różnych wersji (co stanowiło 35% wszystkich czołgów). Pzkpfw II poniosły spore straty, które były spowodowane min. cienkim pancerzem. Wyniosły 259 sztuk (z czego 83 bezpowrotnie). zdj. www.panzerphotos.com

 

W kampanii wrześniowej, czołgi Pzkpfw II poniosły spore straty, które były spowodowane min. cienkim pancerzem o grubości 15 mm. Czołgi te stanowiły łatwy cel dla polskiej broni przeciwpancernej jak armaty Bofors, czy dla karabinu przeciwpancernego „UR”. Dzięki zastosowaniu w nim amunicji o kalibrze 7.92 mm Pzkpfw II mógł być skutecznie niszczony z odległości 300 metrów Czołgi niemieckie mogły być skutecznie zwalczane także przez dozbrojone w nkm 20 mm polskie tankietki TKS czy czołgi 7TP. Łączne straty w czołgach Pzkpfw II we wrześniu 1939 wyniosły 259 sztuk (z czego 83 bezpowrotnie)

 

Pzkpfw 2 – Dania i Norwegia 1940

Z 25 czołgów Pzkpfw 2 stworzono 40 Batalion Pancerny i wysłano go do ataku na Norwegię w kwietniu i maju 1940 roku. Wozy te starły się z Brytyjczykami m.in. pod Gunnlandsdalen, tracąc  tam 2 maszyny.

 

Pzkpfw II we Francji 1940

Pzkpfw II we Francji

Pzkpfw II F. Pomimo słabych parametrów technicznych i wysokich strat w Polsce, czołgi Pzkpfw II nadal stanowiły większość w dywizjach pancernych W czasie kampanii francuskiej było ich 955 sztuk, co stanowiło ok. 37% wszystkich czołgów. Zdj. www.pojazdy-bojowe.bloog.pl

Zastępowano nimi wycofywane PzKpfw I, a ciągle brakowało czołgów średnich, które mogłyby przejąć ich zadania. Dlatego też w kampanii na zachodzie Europy, czołgi Pzkpfw II dalej stanowiły najliczniejszy model wozów pancernych. .  W poszczególnych dywizjach wyglądało to tak:

 • 98 w 1 Dyw. Panc.
 • 115 w 2 Dyw. Panc.
 • 129 w 3 Dyw. Panc.
 • 105 w 4 Dyw. Panc.
 • 120 w 5 Dyw. Panc.
 • 60 w 6 Dyw. Panc.
 • 68 w 7 Dyw. Panc.
 • 58 w 8 Dyw. Panc.
 • 54 w 9 Dyw. Panc.
 • 113 w 10 Dyw. Panc.

 

W bezpośredniej konfrontacji z czołgami francuskimi (lekkim R35 i H35, średnimi Somua S-35, D1 i ciężkimi B-1 bis) mógł je zniszczyć tylko z zasadzki lub podjeżdżając bardzo blisko. Pomimo tego, że czołgi PzKpfw II były słabsze od alianckich odpowiedników, dzięki taktyce Blitzkriegu, która zapewniała ruchliwość związków pancernych i ścisłą współpracę z lotnictwem, straty wśród nich udało się ograniczyć do ok. 10% stanu wyjściowego.

 

Pzkpfw II – Grecja i Jugosławia 1941 r

Pzkpfw II C

Pzkpfw II C. Czołgi Pzkpfw II brały udział w kampanii w Grecji i Jugosławii. W związku z brakami w wyposażeniu armii greckiej i jugosławiańskiej w broń przeciwpancerną, straty w czołgach były minimalne. zdj. www.wehrmacht-history.com

Później  brały udział w kampanii w Grecji i Jugosławii, m.in w ramach 2, 5, 8, 9, 11 i 16, Dyw. Panc.. W związku z brakami w wyposażeniu armii greckiej i jugosławiańskiej w broń przeciwpancerną, straty w czołgach były minimalne. Przetransportowane drogą morską, 2 egzemplarze wspierały atak na Kretę (w ramach operacji „Merkur”)

 

Pzkpfw II – Afrika Korps

W marcu 1941 r. w składzie 5 Pułku Pancernego 5 Dywizji Lekkiej było 45 lekkich czołgów (głównie Ausf C). Kolejna dużą partię gen. Rommel otrzymał w 1942 r. – były to już wersje Pzkpfw II F z modyfikacjami przystosowującymi je do walk na pustyni.

W Afryce czołgi Pzkpfw II musiały się ścierać głównie z czołgami Mk IV Crusader i potężnie opancerzonymi Matidami Mk II, z którymi nie miały szans w walce 1 na 1. Służyły więc głównie do rozpoznania i pościgu. Pzkpfw II F walczyły jeszcze w Tunezji w roku 1943 w ramach 10 Dyw. Pancernej.

 

Pzkpfw II – atak na Związek Radziecki 1941 r

Pzkpfw II w Afryce

W Afryce czołgi Pzkpfw II musiały się ścierać głównie z czołgami Mk IV Crusader i potężnie opancerzonymi Matidami, z którymi nie miały szans w walce 1 na 1. Służyły więc głównie do rozpoznania i pościgu. Zdj. www.en.wikipedia.com

Na początku inwazji na Związek Radziecki walczyło 746 czołgów lekkich Pzkpfw II w każdym batalionie pancernym było ich po około 20 sztuk.. W starciach z czołgami rosyjskimi, mogły być równorzędnym partnerem tylko dla lekkich T-26 czy BT, ale i tak musiały podjechać na bliski dystans, żeby je zniszczyć. Z cięższymi czołgami jak T-34 czy KW nie miały żadnych szans. Z powodu słabości uzbrojenia i opancerzenia nie mogły się równać z większością czołgów radzieckich. Ich rolę ograniczono więc do służby w plutonach dowodzenia oraz rozpoznania.

Z czasem liczebność wozów PzKpfw II malała, gdyż z początkiem roku 1944 zaprzestano ich produkcji. Dopiero w drugiej połowie tego roku rozpoczęto produkcję czołgów rozpoznawczych Pzkpfw II Luchs. Były one użytkowane zarówno na froncie wschodnim, jak i zachodnim, do końca wojny.

 

Pzkpfw II – Podsumowanie

Zalety ilość w kampanii wrześniowej, szybkość, szybkostrzelność
Wady słabo uzbrojony, słabo opancerzony

Czołgi Pzkpfw II, choć już w momencie rozpoczęcia działań wojennych były przestarzałe, to dzięki zastosowaniu taktyki Blitzkriegu, pozwoliły wygrać Niemcom w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. i kampanii francuskiej w 1940 r. Zmasowane użycie na wąskich odcinkach frontu pozwoliło nazistom przełamać linie obronne przeciwnika i wbić się

 

klinem pancernym na tyły jego wojsk. Doprowadzało to do okrążenia i likwidacji. Tak więc czołg spełnił swoją rolę znakomicie w pierwszych dwóch latach wojny. potem już nie mógł się w ogóle równać z maszynami przeciwnika.

 

To wszystko na dzisiaj, co przygotowałem dla Ciebie. Jakie wrażenia z lektury? Co Ci się najbardziej podoba w tym czołgu, A co najbardziej denerwuje? Zostaw komentarz pod tym artykułem i udostępnij go swoim znajomym 🙂

 

Źródła wiedzy:

 1.  Wydawnictwo Militaria nr 1: Janusz Ledwoch „Panzer II”
 2. Andrzej Zasieczny „Broń pancerna III Rzeszy. Część I”
 3. achtungpanzer.com
 4. tanks-encyklopedia.com

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

 1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
 2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
 3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
 4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Panzerjager I na froncie wschodnim - jesień 1941 roku
Panzerjager I na froncie we Francji, Afryce i ZSRR – lata 1940-42

Witaj w kolejnym artykule o niemieckim niszczycielu czołgów - Panzerjager I. Jak zapowiedziałem poprzednio, dziś zajmiemy się jego losami na...

Zamknij