Pzkpfw IV - z lepszym działem kal. 75 mm - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 20, 2016 in III Rzesza |

Pzkpfw IV – z lepszym działem kal. 75 mm

Pzkpfw IV – z lepszym działem kal. 75 mm

Dlaczego musiała powstać wersja z dłuższą armatą? Ponieważ jej poprzedniczka nie spełniała już swojej roli na polu bitwy. Pocisk wystrzelony z KwK 37 L/24 kal. 75 mm miał niższą prędkość początkową – a co

Pzkpfw IV H

Pzkpfw IV H. Wersje od F2 do J były uzbrojone w „długolufową” armatę KwK 40 L/48 kal. 75 mm. Była to podstawowa maszyna Panzerwaffe od 1943 roku do końca wojny. zdj. www.precision-panzer.moonfruit.com

za tym idzie, z mniejszą siłą uderzał w cel. Ciężko było mu przebić pancerze rosyjskich czołgów średnich T-34 i cieżkie KW.

Zdarzało się, że czołg Pzkpfw IV strzelał kilkadziesiąt razy w KW i nie mógł mu nic zrobić. W Afryce Północnej żaden niemiecki czołg nie był w stanie pokonać angielskich czołgów typu Matilda.

Niemcy mocno się tym zaniepokoili i postanowili temu zaradzić. Wydłużyli armatę Pzkpfw IV z L/24 do L/43, tak aby pocisk, wylatując z niej, osiągał większą prędkość początkową. Pocisk uderzał z większą energią kinetyczną w czołg przeciwnika i łatwiej mógł przebić jego pancerz.

A więc zacznijmy przegląd wersji Pzkpfw IV z „długolufową” armatą kal. 75 mm 🙂

 

Pzkpfw IV F2

Ta wersja czołgu miała masę 23,7 tony i posiadała 87 pocisków do armaty. Oprócz tego zmianie uległ też

Pzkpfw IV F2

Pzkpfw IV F2. Wersjom z „krótkolufową” armatą ciężko było przebić pancerze rosyjskich czołgów T-34 i KW. Dlatego Niemcy wydłużyli armatę do L/43, tak aby pocisk, wylatując z niej, osiągał większą prędkość początkową. Zdj. Mark Pellegrini www.pl.wikipedia.org

celownik optyczny – Pzkpfw IV F2 miał celownik TZF 5f. Inna była też konstrukcja drzwi w wieży. Niektóre Pzkpfw IV Auf F2 z późniejszych serii miały nową wieżę, typową dla następnej wersji . Od marca do lipca 1942 r. wyprodukowano 75 egzemplarzy. Brytyjczycy nawali tę wersję „Mark IV Special”.

Przejdźmy teraz do kolejnej wersji…

 

 

 

 

Pzkpfw IV G

To kolejna wersja tego bardzo dobrego niemieckiego czołgu. Podstawowe zmiany w porównaniu do poprzedniczki to:

 • zastosowanie w armacie hamulca wylotowego dwukomorowego zamiast jednokomorowego
 • wyeliminowano dwa otwory obserwacyjne po prawej stronie przodu wieży
 • inne włazy dla kierowcy i strzelca-radiotelegrafisty.

Niektóre czołgi wersji Pzkpfw IV G miały dodatkowe ekrany pancerne (Schutzen) zamontowane na wieży i bokach

Pzkpfw IV G

Pzkpfw IV G. Podstawowe zmiany:
zastosowanie w armacie hamulca wylotowego dwukomorowego,wyeliminowano dwa otwory obserwacyjne po prawej stronie przodu wieży, inne włazy dla kierowcy i strzelca-radiotelegrafisty. zdj. www.freedom.hu

kadłuba – miały za zadanie chronić maszyny przed pociskami kumulacyjnymi i karabinami przeciwpancernymi.

Produkcja tej wersji trwała od maja 1942 r. do czerwca 1943 r. i w tym czasie zdążyli wyprodukować aż 1687 egzemplarzy tej wersji. Ponad 400 czołgów z ostatnich serii Pzkpfw IV G było uzbrojone w jeszcze dłuższą armatę L/48 i doczepiono im dodatkową płytę pancerną o grubości 30 mm.

Kolejną wersją była,,,

 

Pzkpfw IV H

Prace nad nią rozpoczęto w lipcu 1942 r. Tą serię całkowicie uzbrojono już w jeszcze lepszą armatę KwK L/48 . Pogrubiono też pancerz przedni do aż 80 mm (jedynie o 20 mm mniej niż miał słynny czołg ciężki Tygrys).

Każdy czołg Pzkpfw IV H miał standardowo też po bokach kadłuba i wieży ekrany pancerne grubości 5 mm. Bardzo to poprawiło odporność wozów na ogień przeciwnika.

Wersja Pzkpfw IV ausf H miała też całkowicie metalowe koła podtrzymujące i nowy typ kół napędowych i napinających. Zapożyczono z czołgów Panzer  III skrzynię biegów.

Dolne I boczne powierzchnie kadłuba oraz boczne wieży pokryte zostały zimmeritem (specjalna substancja, która

Pzkpfw IV H

Pzkpfw IV H. Uzbrojony w jeszcze lepszą armatę KwK L/48 . Pogrubiono też pancerz przedni do aż 80 mm. Każdy czołg miał standardowo też po bokach kadłuba i wieży ekrany pancerne grubości 5 mm. zdj. www.hu.wikipedia.org

zapobiegała przyczepianiu min magnetycznych do czołgu).

Hitler był zdania, że należy zaprzestać produkcji tego czołgu, a skupić się na produkcji Panter i Tygrysów. Jednak gen. Heinz Guderian, ówczesny generalny inspektor wojsk pancernych III Rzeszy sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu. Ze swojej strony twierdzę, że to Guderian miał rację. W tym czasie to właśnie Pzkpfw IV był podstawową siłą niemieckich dywizji pancernych i ciężko byłoby go szybko zastąpić.

Od kwietnia 1943 r. do maja 1944 r. wyprodukowano łącznie 3960 egzemplarzy tej wersji.

Przejdźmy teraz do ostatniej wersji 🙂

 

Pzkpfw IV J

W stosunku do poprzednika tutaj zastosowano liczne uproszczenia technologiczne tj:

 • tylko ręczny obrót wieży
 • zamiast ekranów pancernych zastosowano siatkę drucianą

  Pzkpfw IV J

  Pzkpfw IV J. Zastosowano liczne uproszczenia technologiczne tj:
  tylko ręczny obrót wieży, siatka druciana zamiast ekranów pancernych, dzięki zwiększeniu o 189 dm³ pojemności zbiorników paliwa, znacznej poprawie uległ zasięg czołgu. www.panzernet.net

 • zlikwidowano boczne szczeliny obserwacyjne dla kierowców
 • dzięki zwiększeniu o 189 dm³ pojemności zbiorników paliwa, znacznej poprawie uległ zasięg czołgu z 210 km do 320 km po drodze i z 130 km do 210 km podczas jazdy w terenie.
 • zastosowano całkowicie stalowe koła podtrzymujące i nowe typy kół napinających

Od czerwca 1944 r. do końca wojny z fabryk wyjechało 1758 czołgów Pzkpfw IV J.  

Omówmy sobie teraz dane tej maszyny 🙂

 

Pzkpfw IV wersje F2-J – podsumowanie

Czołg Pzkpfw IV z nową armatą był niemiecką odpowiedzią na radzieckie T-34 i KW, a także brytyjskie Matildy. Poprzednia armata nie nadawała się do walk pancernych i szybko zdano sobie z tego sprawę.  Liczba prawie 7500 wyprodukowanych maszyn z tą armatą jasno wskazuje, że to właśnie Pzkpfw IV był podstawową siłą Panzerwaffe od 1942 roku. Było to jednak o wiele za mało, żeby III Rzesza mogła konkurować z Aliantami. Samych T-34 Rosjanie wyprodukowali 55 000 egzemplarzy. Czołg był bardzo dobrze opancerzony i całkiem zwrotny.

 

Pzkpfw IV z „długolufową” armatą – dane taktyczno-techniczne

 • Produkcja           od marca 1942 r. do końca wojny
 • Ilość                      7480 (75 F2 + 1687 G + 3960 H + 1758 J)
 • Załoga                  5 osób
 • Masa                     26 ton
 • Napęd                  12-cylindrowy chłodzony cieczą silnik benzynowy Maybach HL 120 TRM o mocy 220,5 kW (300 KM)
 • Osiągi                  prędkość max. 38 km/h po drodze (Pzkpfw IV H)
 • Uzbrojenie       działo KwK 40 L/48 kal. 75 mm + 2 kar. masz. MG34 kal. 7,92 mm
 • Pancerz             do 80 mm (Pzkpfw IV H)

 

To wszystko na dzisiaj. W następnym artykule przeczytasz o tym, jak radził sobie Pzkpfw IV na polu bitwy w latach 1939-40. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, to kliknij w lubię to podziel się nim ze swoimi znajomymi. Na pewno to docenią.

Do zobaczenia następnym razem.

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.Komentarze

Więcej w III Rzesza
Pzkpfw II we Francji
Pzkpfw II w ogniu walki – na frontach II wojny światowej

Witaj ponownie w drugim artykule o niemieckim czołgu Pzkpfw II :) Poprzednim razem opisałem Ci konstrukcję tego wozu, historię powstania i...

Zamknij