Pzkpfw V Panther - na froncie zachodnim - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 25, 2016 in III Rzesza |

Pzkpfw V Panther – na froncie zachodnim

Pzkpfw V Panther – na froncie zachodnim

Witaj w ostatnim już artykule o najlepszym czołgu II wojny światowej – niemieckim Pzkpfw V Panther. Dziś możesz

Pzkpfw V Panther w Normandii.

Pzkpfw V Panther w Normandii. Już od D-Day Pantery ścierały się z wrogimi wojskami. Jako pierwsze do akcji weszły czołgi z 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”. zdj. www.forum.axishistory.com

przeczytać, jak radziła sobie ona na froncie zachodnim – w walce z brytyjskimi i amerykańskimi czołgami. Zapraszam Cię do lektury…..

 

Pzkpfw V Panther– walki w Normandii

Już od chwili lądowania Aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku (D-Day) czołgi Pzkpfw V Pantera ścierały się z wrogimi wojskami. Jako pierwsze do akcji weszły czołgi z 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend”. Celem ich ataku było zatrzymanie posuwających się Brytyjczyków nacierających na północ od Caen. Atak rozpoczął się 8 czerwca o godz. 22 (w dzień panowało lotnictwo Sprzymierzonych) – czołgi bez przeszkód dotarły do wioski Bretteville. Tam jednak dostały się pod silny ostrzał z dział przeciwpancernych i poniosły dotkliwe straty – 3 czołgi stracili Niemcy. Następnego dnia 12 Panter walczyło w samo południe w miasteczku Norrey – z powodu zasadzki straty wyniosły aż 7 maszyn.

Pod koniec czerwca do Normandii zawitała 2 Dywizja Pancerna SS „Das Reich” ze swoimi 24 czołgami Panzer V

Pzkpfw V Panther we Francji 1944.

Pzkpfw V Panther we Francji 1944. Pod koniec czerwca do Normandii zawitała Dywizja Pancerna SS „Das Reich” ze swoimi 24 Panterami. W czasie 9-dniowych walk zniszczyła 98 czołgów. 13 lipca dalszych 30 alianckich maszyn poszło z dymem. zdj. www.forum.axishistory.com

Pantera. W czasie 9-dniowych walk z amerykańską 3 Dywizją Pancerną Niemcy zdołali zniszczyć 98 czołgów. Dnia 13 lipca dalszych 30 alianckich maszyn poszło z dymem. 15 lipca koło Saint Denis SS-Oberjunker Fritz Langake sam zniszczył 5 Shermanów.

27 lipca SS-Unterschrfuhrer Ernst Barkmann napotkał dużą grupę amerykańskich czołgów – zniszczył 9 z nich, jego

czołg został przy tym poważnie uszkodzony. 19 sierpnia Pantery z “Das Reich” starły się w okolicach Falaise z polską 1 Dywizją Pancerną gen. Stanisława Maczka. W potyczce o wzgórze 239 Polacy stracili 5 czołgów, sami za to zniszczyli 3 Pantery i kilka Panzer IV.

Czołgi Pzkpfw V Panther walczyły też pod Saint Lo, gdzie amerykańskie samoloty szturmowe zniszczyły 27 lipca 4 niemieckie maszyny.

 

Pzkpfw V Panther – dalsze walki na Zachodzie

Czołgi średnie Pzkpfw V Panther uczestniczyły też w walkach w Holandii we wrześniu 1944 r. 17 stycznia 1945 roku

Pzkpfw V Panther w Ardenach 1945

Pzkpfw V Panther w Ardenach 1945. W regulaminie USA był punkt, w którym zabraniano walki z Panterami na bliskich dystansach. Zdj. www.freedom.hu

czołgi z 10 Dywizji Pancernej SS “Frundsberg” nacierały na miasto Herlisheim. Gdy atak się rozpoczął, niemieckie czołgi dostały się pod ogień amerykańskiej artylerii – zniszczyła ona kilka maszyn. Te, które przetrwały, walczyły na bliskie dystanse z czołgami USA. Po zniszczeniu paru Shermanów, reszta poddała się – w regulaminie USA był punkt, w którym zabraniano walki z Panterami na bliskich dystansach.

 

Pzkpfw V Panther – ofensywa w Ardenach

Nietypową rolę spełniły czołgi średnie Pzkpfw V Panther podczas ostatniej niemieckiej ofensywy na froncie zachodnim. Te, które służyły pod dowództwem SS-Obersturmfuhrera Otto Skorzennego zostały odpowiednio przebudowane tak, aby wyglądały jak amerykańskie niszczyciele czołgów M10 Wolverine. Te “konie trojańskie” niemieckiej armii walczyły na prawej flance Kampfwgruppe Peiper i nacierały na Stavelot. 21 grudnia 1944 roku rano prowadziły kolumnę niemiecką. Gdy przejeżdżały obok posterunku amerykańskiej 120 Dyw. Piechoty jeden z jej żołnierzy – szeregowy Francis Currey – wystrzelił do pierwszej Pantery, niszcząc ją. Następnie ostrzelał kolejne z broni maszynowej. Resztę fałszywych M10 zniszczyły przybyłe w to miejsce alianckie czołgi. Za ten wyczyn ów amerykański wojak dostał Medal Honoru – najwyższe odznaczenie w US Army.

 

Pzkpfw V Panther we Włoszech

Jedyną jednostką, walczącą we Włoszech i wyposażoną w Pzkpfw V Panther był 4 pułk pancerny, który trafił na ten

Pzkpfw V Panther we Włoszech

Jedyną jednostką, walczącą we Włoszech i wyposażoną w Pantery był 4 pułk pancerny, który miał ich20-30 . Straty, które ponosił były wysokie, niemniej, do końca działań wojennych skutecznie kompensowano je uzupełnieniami. zdj. www.giantbomb.com

 

front w lutym 1944 roku, jako samodzielna jednostka armii lądowej. Liczył on około 75 czołgów, w tym 20-30 Panter. Straty, które ponosił 4 pułk w trakcie natarcia aliantów były wysokie, niemniej, do końca działań wojennych skutecznie kompensowano je uzupełnieniami.

 

Pzkpfw V Panther – porównanie z alianckimi wozami

Czołg Pzkpfw Panther znacznie przewyższała swoje odpowiedniki po stronie Zachodu. Jedynie M26 Pershing mógł jej poważnie zagrozić, ale wszedł do użytku dopiero w styczniu 1945 roku . No może jeszcze Sherman Firefly, który miał potężne działo, ale słaby pancerz. Amerykanie tak bardzo obawiali się starć z Panterami, że zabraniali swoim czołgistom atakowania niemieckich wozów, jeżeli ich przewaga w ilości nie wynosiła przynajmniej 5 do 1. A i tak wtedy przewidywali stracić 4 swoje czołgi.

 

To wszystko co mam Ci do przedstawienia o tym słynnym niemieckim Pzkpfw V Panther – prawdopodobnie najlepszym czołgu II wojny światowej. Jakie masz wrażenia po lekturze? Czy znasz jakieś inne epizody z udziałem tych maszyn na zachodnim polu walki? Zostaw komentarz pod tym artykułem. I podziel się nim ze znajomymi.

Pozdrawiam

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

Komentarze

Więcej w III Rzesza
StuG 3 Rosja 1941 rok
StuG 3 na polu walki w latach 1940-43

Niemieckie działo samobieżne StuG 3 - jedno z najważniejszych pojazdów bojowych III Rzeszy. Wyprodukowany w ilości ponad 10 000 egzemplarzy, stanowił...

Zamknij