Sd kfz 173 Jagdpanther na polu walki - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Gru 1, 2016 in III Rzesza |

Sd kfz 173 Jagdpanther na polu walki

Sd kfz 173 Jagdpanther na polu walki

Niemiecki niszczyciel czołgów Sd Kfz 173 Jagdpanther był jednym z najpotężniejszych wozów bojowych II wojny światowej. mógł zniszczyć każdy nieprzyjacielski czołg, nawet z odległości ponad 3 500 metra. Dlatego szybko stał sie postrachem alianckich czołgistów. Na szczęście dla nich na froncie było za mało tych zabójczych pojazdów, aby mogły zdziałać coś więcej…

Sd Kfz 173 Jagdpanther

Niemiecki niszczyciel czołgów Sd Kfz 173 Jagdpanther był jednym z najpotężniejszych wozów bojowych II wojny światowej. mógł zniszczyć każdy nieprzyjacielski czołg, nawet z odległości ponad 3 500 metra. zdj. sgta.pro-forum.co.uk

 

Sd kfz 173 Jagdpanther – organizacja jednostek

Wozy Jagdpanther trafiły na wyposażenie zaledwie paru batalionów ciężkich niszczycieli czołgów. Według etatów miało być 45 maszyn tego typu w każdym z nich, jednak z powodu małej produkcji, nigdy nie osiągnięto tego celu.

Jedynym oddziałem, który wyposażono tylko w Jagdpanther, był 654 schwere Panzerjager Abteilung, sformowany w sierpniu 1943 roku.

Jego organizacja była następująca:

  • 3 kompanie niszczycieli (3 plutony po 4 maszyny + sekcja dowodzenia 2 maszyny)
  • pancerny pluton przeciwlotniczy (4 Flakpanzer IV 20 mm + 4 Flakpanzer IV 37 mm)
  • pluton przeciwlotniczy (3 SdKfz 7/1)
  • pluton saperów (3 SdKfz 251/7)
  • kompania zaopatrzenia (5 Bergepanther)
  • kompania warsztatowa.

W kilku innych batalionach niszczycieli czołgów jedynie jedna kompania była wyposażona w Jagdpanthery, w ilości 14 egzemplarzy. Były to 519., 559., 560 i 655 schwere Panzerjager Abteilung.

 

Sd Kfz 173 Jagdpanther – ogromne możliwości tego niszczyciela

Poniżej przedstawiam tabelę, która pokaże Ci, jakie możliwości miały Jagdpanthery w starciu z przeciwnikiem. Pokazuje ona, z jakiej odległości Niemcy mogli przebić pancerz czołowy czołgów przeciwnika, a z jakiej przeciwnik mógł pokonać Jagdpanther.

Jagdpanther strzela Strzela przeciwnik
IS-2 1 300 m 1 800 m
T-34-85 2 600 m 400 m
M4 Sherman (kal. 75 mm) 2 800 m 400 m
Cromwell 3 500 m 200 m
Churchill 3 000 m Przebicie niemożliwe

Jak widać z powyższych danych, niemiecki niszczyciel czołgów Sd Kfz 173 Jagdpanther był niezwykle groźną bronią przeciwpancerną. Budził poważne obawy w szeregach alianckich żołnierzy.

 

Jagdpanter na froncie zachodnim

Jako pierwsze do walki wkroczyło osiem Jagpanther z 2 kompanii 654 sPzJg Abt., które 15 czerwca 1944 roku wyruszyła do Normandii, gdzie dołączyły do elitarnej Panzer Lehr Division. 17 lipca reszta 2 kompanii i cała 3 kompania wsparły w walkach oddziały XLVII Korpusu Pancernego. Według meldunków z 30 lipca zniszczyły one 25 alianckich czołgów, same tracąc jedynie 3 maszyny w ciągu całego miesiąca walk. Na przełomie lipca i sierpnia swoje niszczyciele dostała także 1 kompania i dołączyła ona do walk.

Sdkfz 173 Jagdpanther V

Wozy Jagdpanther trafiły na wyposażenie zaledwie paru batalionów ciężkich niszczycieli czołgów. Według etatów miało być 45 maszyn tego typu w każdym z nich, jednak z powodu małej produkcji, nigdy nie osiągnięto tego celu. zdj. pinterest.com

 

Po bitwie pod Falaise, 23 zdolne do walki Jagdpantery z 654 Batalionu przetransportowano za Sekwanę w celu uzupełnień strat. Wzmocniono go wtedy o 8 czołgów przeciwlotniczych, aby mogły chronić maszyny przed atakami alianckich samolotów myśliwsko-bombowych. W listopadzie 654 Batalion walczył w Alzacji, w ramach Grupy Armii „G”, gdzie w ciągu 10 dni zdołał zniszczyć 52 czołgi alianckie, przy stratach własnych 18 maszyn.

559 sPzJg Abt, który od marca był sukcesywnie uzbrajany w niszczyciele Jagdpanther, we wrześniu miał ich aż 35. Został włączony do Grupy Armii „B”, która walczyła w Holandii. Jagdpanthery walczyły m.in. w rejonie Ultrechtu i nad Kanałem Alberta, gdzie utracono dużą ich ilość i 1 listopada 1944 roku batalion posiadał jedynie 6 sprawnych maszyn.

Na froncie zachodnim walczyło jeszcze kilka batalionów niszczycieli czołgów, które miały jedną kompanię wyposażoną w Jagdpanthery, a dwie w StuG III lub Jagdpanzer IV. Wszystkie te jednostki uczestniczyły w niemieckiej ofensywie w Ardenach w grudniu 1944 roku. Poniosły tam bardzo duże straty w sprzęcie, dochodzące do 50%.

 

Jagpanther na froncie wschodnim

W porównaniu do frontu zachodniego, przeciwko Rosjanom użyto bardzo niewielkiej ilości tych doskonałych niszczycieli czołgów. W styczniu 1945 roku dziesięć Jagdpanther z 563. i 616 Batalionu broniło m.in. Ciechanowa, Olsztyna czy Mirosławca.

Od początku 1945 roku niszczyciele czołgów Jagdpanther były dodawane do dywizji pancernych, w celu uzupełnienia braków w czołgach.

 

Sdkfz 173 Jagdpanther – największe zalety i wady

Zalety: Doskonałe działo przeciwpancerne, dobrze nachylony pancerz przedni, wyszkolone załogi
Wady: Za mała ilość, brak obrotowej wieży, za późno weszły do uzbrojenia

 

To wszystko na dzisiaj o niemieckich pojazdach wojskowych z okresu II wojny światowej. W następnym artykule dowiesz się więcej o najpotężniejszym niemieckim niszczycielu czołgów – słynnym Jagdtiger.

Do zobaczenia następnym razem

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.Źródła wiedzy:

  1. Wydawnictwo Militaria nr 83: Janusz Ledwoch „Jagdpanther”
  2. achtungpanzer.com
  3. tanks-encyklopedia.com
  4. panzerwaffe.pl – stara wersja strony

Komentarze

Więcej w III Rzesza
Jagdpanther - niszczyciel czołgów III Rzeszy
Jagdpanther – najlepszy niemiecki niszczyciel czołgów

Niemiecki niszczyciel czołgów Jagdpanther przez wielu ekspertów uznawany był za najlepszy tego typu wóz z okresu II wojny światowej. Łączył...

Zamknij