SturmGeschütz IV - Jak radził sobie na polu walki? - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lis 13, 2016 in III Rzesza |

SturmGeschütz IV – Jak radził sobie na polu walki?

SturmGeschütz IV – Jak radził sobie na polu walki?

Działa szturmowe SturmGeschütz IV walczyły zarówno w jednostkach artylerii szturmowej jak i innych jednostkach pancernych tj. w dywizjach pancernych, dywizjach grenadierów pancernych czy w dywizjach grenadierów ludowych. Wiele dział trafiło do kompanii przeciwpancernych w dywizjach piechoty.

 

Sturmgeschutz IV - niemieckie dzialo szturmowe z II wojny światowej

Działa szturmowe SturmGeschütz IV walczyły zarówno w jednostkach artylerii szturmowej jak i innych jednostkach pancernych tj. w dywizjach pancernych, dywizjach grenadierów pancernych czy w dywizjach grenadierów ludowych. Wiele dział trafiło do kompanii przeciwpancernych w dywizjach piechoty. zdj. pinterest.com

 

SturmGeschütz IV – jak trafiał na front?

Niezwykle trudno jest rozpoznanie, gdzie dokładnie trafiały działa SturmGeschütz IV, ponieważ w oficjalnych raportach niemieckich jednostek często łączone są one razem z innymi działami szturmowymi – StuG III.

W lutym 1944 roku do niemieckich dywizji piechoty, dywizji górskich i dywizji grenadierów ludowych trafiło 50 dział StuG IV, w kolejnych miesiącach było to odpowiednio 60, 80 i 90 maszyn. Latem do walk na froncie dołączyło kolejne 214 tych maszyn, a na jesieni jeszcze dalsze 220.

W styczniu ostatniego roku wojny dołączyło do nich ostatnie 30 maszyn. Łącznie walczyło ich więc około 750. Pozostałe działa SturmGeschütz IV (wyprodukowano ich razem 1138 egzemplarzy) znalazły się na wyposażeniu samodzielnych jednostek artylerii szturmowej i w dywizjach pancernych, gdzie często musiały uzupełniać braki w czołgach.

 

Sturmgeschutz 4 w Waffen SS

Działo szturmowe StuG 4 było bardzo dobrą bronią, która łączyła w sobie silne uzbrojenie, gruby pancerz przedni i niską sylwetkę. zdj. pl.pinterest.com

 

SturmGeschütz IV – walki na froncie

W 1944 roku w 394. Brygadzie Dział Szturmowych dwie baterie uzbrojono w działaStuG I. Jednostka walczyła w tym czasie na froncie zachodnim. 6 sierpnia Brygada zniszczyła 26 alianckich czołgów, z czego sam dowódca 3. baterii hptm. von Jena zapisał na swoje konto 6 maszyn i został za to odznaczony Złotym Krzyżem Niemieckim. Cała Brygada w czasie bitwy pod Falaise została doszczętnie rozbita.

  1. Brygada Dział Szturmowych operowała w tym czasie w rejonie Tarnopola, wspierając m.in. jednostki II Korpusu Pancernego SS. W kwietniu 1945 roku walczyła we Wrocławiu. Jedna bateria SturmGeschütz IV z 226. Brygady walczyły w kwietniu 1945 roku z polskimi żołnierzami z 2. Armii Wojska Polskiego.
    Nad Balatonem walczyła 239. Brygada Dział Szturmowych, a w Kurlandii 912. Brygada. Z kolei we Włoszech broniła się 914. Stug Brigade, gdzie walczyła m.in. pod Linią Gotów i w bitwie o Ankonę.
Niemieckie działo szturmowe Stug 4 - Francja październik 1944

Jednak jego mała ilość wyprodukowanych egzemplarzy, słabe wyszkolenie załóg i brak obrotowej wieży nie pozwalał na wykorzystanie w pełni zalet nowego wozu bojowego. zdj. worldwarphotos.info

 

SturmGeschütz IV – podsumowanie

Działo szturmowe StuG 4 było bardzo dobrą bronią, która łączyła w sobie silne uzbrojenie, gruby pancerz przedni i niską sylwetkę. Mógł mierzyć się z każdym czołgiem II wojny światowej, poza ciężkim radzieckim IS-2 i amerykańskim M26 Pershing. Łatwy do ukrycia, raził z ukrycia nieprzyjaciela.
Jednak jego mała ilość wyprodukowanych egzemplarzy, słabe wyszkolenie załóg i brak obrotowej wieży nie pozwalał na wykorzystanie w pełni zalet nowego wozu bojowego.

 

A ty co myślisz o tym pojeździe? Koniecznie podziel się ze swoimi znajomymi na Facebooku tym artykułem.

Pozdrawiam serdecznie

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł.Źródła:

Wydawnictwo Militaria nr 261: „StuG IV” Janusz Ledwoch

Komentarze

Więcej w III Rzesza
StuG IV - niszczyciel czołgów w Museum Wojska Polskiego w Poznaniu
StuG IV – doskonałe niemieckie działo szturmowe

StuG IV to doskonałe działo szturmowe, skonstruowane w grudniu 1943 roku. Była to maszyna przejściowa, na której bazie powstał później...

Zamknij