Tygrys czołg - na froncie wschodnim - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Sie 27, 2016 in III Rzesza |

Tygrys czołg – na froncie wschodnim

Tygrys czołg – na froncie wschodnim

Witaj w kolejnym artykule poświęconym niemieckiemu Pzkpfw VI Tygrys czołg.  Tym razem dowiesz się więcej o tym,

Tygrys czołg Rosja

Tygrys czołg. Po doświadczeniach z wykorzystaniem czołgów ciężkich przez Francuzów i Rosjan, którzy swoje maszyny rozdzielali do poszczególnych dywizji i po analizie etatów i potrzeb logistycznuch Niemcy postanowili tworzyć samodzielne bataliony czołgów ciężkich. zdj. militarium.net

jak czołg ten radził sobie na wschodnim polu bitwy – w walce z Rosjanami. A radził sobie wprost znakomicie. A więc zaczynamy? Ok, no to jedziemy 🙂

 

Tygrys czołg – organizacja jednostek

Wprowadzenie do uzbrojenia Panzerwaffe czołgów ciężkich spowodowało konieczność stworzenia nowych oddziałów, w których można by umieścić te maszyny.  Nie obyło się przy tym bez różnicy zdań w dowództwie niemieckim. Jedni chcieli tworzyć małe pododdziały Tygrysów, w ramach już istniejących dywizji pancernych, drudzy chcieli tworzyć samodzielne jednostki czołgów ciężkich.

Po doświadczeniach z wykorzystaniem czołgów ciężkich przez Francuzów i Rosjan, którzy swoje maszyny rozdzielali do poszczególnych dywizji i po analizie etatów i potrzeb logistycznych Niemcy postanowili tworzyć samodzielne bataliony czołgów ciężkich.

W latach 1942-43 taki batalion składał się z:

 • Kompania sztabowa – 2x PzKpfw VI Ausf. H1 ; 1x PzBfWg III (Sd Kfz. 268) ; 5x PzKpfw III Ausf. N
 • 1 Kompania

Dowództwo kompanii – 1x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
I Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
II Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
III Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
IV Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N ·

 • 2 Kompania

Dowództwo kompanii – 1x Tygrys ; 2x PzKpfw III N
I Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
II Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
III Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
IV Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N ·       

 • 3 Kompania

Dowództwo kompanii – 1x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
I Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
II Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
III Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N
IV Pluton – 2x Tygrys ; 2x PzKpfw III Ausf. N

 

 • Kompania techniczna

  Tygrys czołg ZSRR

  Tygrys czołg. Formowanie batalionów czołgów ciężkich rozpoczęto w maju 1942 roku. Załogi składały się z najlepszych czołgistów z jednostek Panzerwaffe oraz z 500 Batalionu Zapasowego z Padeborn („miasto Tygrysów). zdj. 2wojna.pl

 • Kompania zaopatrzeniowa
 • Pluton ewakuacyjny
 • Pluton zwiadowczy
 • Pluton saperów
 • Pluton łączności
 • Pluton przeciwlotniczy
 • Pluton transportowy
 • Pluton medyczny

 

Trzon uzbrojenia batalionu tworzyły czołgi – 29 Pzkpfw VI Tygrys + 30 Pzkpfw III N. Zadaniem lekkich czołgów była ochrona flanek, niszczenie stanowisk piechoty itp. W roku 1943 sukcesywnie zastępowano je czołgami Tygrys. Czasem, gdy brakowało czołgów ciężkich, zastępowano je innymi maszynami np. Panzer IV H lub Jagdpanzer 38(t) Hetzer.

Pluton przeciwlotniczy miał na stanie przeważnie samobieżne działa p-lot

 • Wirbelwind i Möbelwagen (uzbrojone w 4 sprzężone działka p-lot Flak 38 L/55 kal. 20 mm) lub
 • Flakpanzer IV „Ostwind” (z pojedynczym działkiem Flak 18 L/60 kal. 37 mm).
 • Czasem były to inne pojazdy np. Jagdpanzer 38(t) Gepard czy też działka montowane na samochodach ciężarowych.

Także wyposażenie kompanii technicznych było zróżnicowane:

 • ciągniki ewakuacyjne i wsparcia technicznego –  „Bergertiger”, Panzerbergerwagen „Tiger” (P), Panzerbergerwagen Panther,
 • transportery amunicji i ciągniki – pozbawione wież Panzer III, półgąsienicowe s.Zgkw 18, FAMO typ F3 18 ton

 

Do tego były jeszcze samochody terenowe (Kubelwagen, Horch, Schimmwagen) i ciężarowe (Opel Blitz, Mercedes-Benz) oraz motocykle (BMW R-75, Zundapp KS 750).

Do rozpoznania służyły głównie transportery opancerzone (Sdkfz 250/9 i 251/10) i samochody pancerne (Sdkfz 222 i 232). Wozy sztabowe to były Sdkfz 251/6 i 250/3.

Formowanie batalionów czołgów ciężkich rozpoczęto w maju 1942 roku. Załogi składały się z najlepszych czołgistów z jednostek Panzerwaffe oraz z 500 Batalionu Zapasowego z Padeborn („miasto Tygrysów).

Tygrys czołg – debiut na polu walki

Pierwsze Tygrysy z 502 Bataliony Czołgów Ciężkich przybyły z Kassel koleją do stacji koło Leningradu, gdzie zostały

Tygrys czołg debiut

Tygrys czołg. Panzer VI zadebiutował w sierpniu 1942 roku pod Leningradem i kiepsko mu poszło. Użyto go w nieodpowiednim dla niej terenie, w małej ilości i bez sprawdzenia czołgu od strony technicznej. zdj. Bundesarchiv Bild 146-1981-071-07A, Russland, Panzer VI „Tiger I”

wyładowane 29 sierpnia 1942 roku. Tak rozpoczęła się historia słynnego Tygrys czołg najsłynniejszego czołgu II wojny światowej.

Zaraz po wyładunku, maszyny te wysłano na pole bitwy i już na starcie 3 z nich uległy awariom silników i skrzyni biegów. Pod osłoną nocy całą trójkę odholowano do naprawy. 22 września po naprawie i powrocie do służby, Tygrysy ponownie zaczęły walczyć. Po raz kolejny była to porażka Niemców, ponieważ 3 czołgi wpadły w radziecką zasadzkę i zostały unieruchomione przez działa przeciwpancerne i grząski grunt. Jednej maszyny nie udało się Niemcom wycofać i wpadła ona w ręce Sowietów.

Jak widać, debiut Pzkpfw VI Tygrys był bardzo nieudany. Spowodował go przede wszyskim użycie maszyny w nieodpowiednim dla niej terenie, w małej ilości i bez sprawdzenia czołgu od strony technicznej.

 

Tygrys czołg – na froncie wschodnim – (sierpień 1942 r. – czerwiec 1943 r.)

W czasie ciężkich walk w okolicach Jeziora Ładoga w styczniu 1943 roku, 4 Tygrysy wspierały 96 Dywizję Piechoty. Gdy 12 stycznia rozpoczął się atak Rosjan, por. von Gerdtel zdołał zniszczyć aż 12 czołgów T-34. Ogółem w walkach w tym rejonie w okresie od stycznia do marca 1 kompania 502 Batalionu Czołgów Ciężkich zniszczyła 162 czołgi i działa samobieżne.

Podczas walk w rejonie Kaukazu 503 Batalion w ciągu jednego dnia zniszczył 18 wozów przeciwnika. Jeden z Tygrysów otrzymał 227 trafień z rusznic przeciwpancernych (sic!!!), 14 razy pociskami z armat kal. 45 mm i 11 trafień z dział kal. 76,2 mm a pomimo tego zdołał przejechać 60 km do rejonu naprawy na tyłach.  To zdarzenie jasno pokazuje, jak bardzo Tygrys był odporny na ogień przeciwnika.

 

Tygrys czołg na Łuku Kurskim

Wzięły w niej udział Tygrysy z następujących jednostek:

Tygrys czołg Kursk

Pzkpfw VI Tygrys czołg bardzo dobrze sprawowały się na polu bitwy i siały postrach wśród żołnierzy rosyjskich. Na przykład sam 505 Batalion Cz. C. tylko 5 lipca zniszczył 42 czołgi rosyjskie i wiele więcej innego sprzętu. 503 Batalion od 5 lipca do 10 września zniszczył ponad 500 czołgów, 400 dział przeciwpancernych oraz 79 dział polowych – tracąc przy tym tylko 10 własnych maszyn. zdj. Bundesarchiv Bild 101III-Groenert-019-21, Schlacht um Kursk, Panzer VI (Tiger I)

 

 • 503 Batalion Czołgów Ciężkich – 45 Tygrysów
 • 505 Batalion Czołgów Ciężkich – 45 Tygrysów
 • kompania czołgów ciężkich z dywizji gren. panc. „Grossdeutschland” – 14 Tygrysów
 • kompania z 1 Dyw. GrenPanc LSSAH – 13 Tygrysów
 • kompania z 2 Dyw. Panc SS „Das Reich” -14 Tygrysów
 • kompania z 3 Dyw. Gren. Panc. SS „Tottenkopf”

Pzkpfw VI Tygrys bardzo dobrze sprawowały się na polu bitwy i siały postrach wśród żołnierzy rosyjskich. Na przykład sam 505 Batalion Cz. C. tylko 5 lipca zniszczył 42 czołgi rosyjskie i wiele więcej innego sprzętu. 503 Batalion od 5 lipca do 10 września zniszczył ponad 500 czołgów, 400 dział przeciwpancernych oraz 79 dział polowych – tracąc przy tym tylko 10 własnych maszyn. Niesamowite, co nie?

Tygrysy z Dywizji Pancernej „Grossdeutschland” zniszczyły 5 lipca 10 czołgów T-34 bez strat własnych. Słynny Michael Wittman z 1 DPanc. LSSAH zniszczył 14 maszyn wroga – kilkanaście dni później w rejonie Brusiłowa dołożył kolejne 20 maszyn i kilkanaście dział p-panc i polowych. Tygrysy z 8 kompanii 2 DPanc SS „Das Reich” zdołały zniszczyć 120 czołgów przeciwnika podczas bitwy pancernej pod Prochorowką.

 

Tygrys czołg na froncie wschodnim – 1943 rok

W listopadzie Otto Carrius z 502 Batalionu zniszczył jednego dnia 10 T-34 z najbliższej odległości w czasie walk o

Tygrys czołg ZSRR

Tygrys czołg. W listopadzie Otto Carrius z 502 Batalionu zniszczył jednego dnia 10 T-34 z najbliższej odległości w czasie walk o Newel. 16 grudnia działonowy z tej maszyny zniszczył pociskiem odłamkowym atakujący go samolot szturmowy. zdj. pwm.org.pl

Newel. 16 grudnia działonowy z tej maszyny zniszczył pociskiem odłamkowym atakujący go samolot szturmowy. Niezły wyczyn, co nie?

7 grudnia 509 Batalion Czołgów Ciężkich zniszczył 21 czołgów rosyjskich bez strat własnych. 8 października por. Rampel z III Batalionu DPanc. „Grossdeutschland” zniszczył 18 czołgów przeciwnika. W bitwie pod Lubimowką cały batalion zniszczył kolejne 29 czołgów.

 

Tygrys czołg na froncie wschodnim – rok 1944

7 I 8 stycznia dwa Pzkpfw VI Tygrys zniszczyły 15 czołgów przeciwnika. Kilka dni później już cały batalion dorwał kolejne 11 czołgów T-34/76 i 4 działa przeciwpancerne. W okresie 22-28 czerwca batalion ten zniszczył 34 maszyny Rosjan. Podczas walk w rejonie Winnicy jeden z Tygrysów z 509 Batalionu został trafiony 20 pociskami kal. 76,2 mm i żaden nie przebił pancerza!!! 9 stycznia znów dał o sobie znać Wittman, niszcząc 6 czołgów rosyjskich, a kilka dni później kolejne 16 sztuk.

6 lutego czołgiści z 506 Bataliony Czołgów Ciężkich zniszczyli 16 maszyn przeciwnika w ciągu zaledwie 10 minut. Było to podczas walk o ważną linię kolejową Winnica-Humań. Kilka dni później zniszczyli kolejne 20 czołgów, będąc samemu unieruchomionym w błocie. Ten sam oddział w ramach pułku „Bake” próbował przebić się przez oddziały radzieckie pod Czerkassami, gdzie zastosował nowatorską taktykę zwaną później „Klinem”. Polegała ona na tym, że w środku zgrupowania jechały najlepsze czołgi – Pantery i Tygrysy – a z tyłu za nimi ciągnęli Panzer IV i Panzer III oraz grenadierzy pancerni. Taka taktyka pozwalała łatwo przebić się przez linię nieprzyjaciela na wąskim odcinku frontu.

507 Batalion w kwietniu wspierał natarcie 8 DPanc. na Brodów na Ukrainie. Podczas operacji „Bagration” bronił się pod Baranowiczami. W listopadzie 4 Tygrysy z 510 Batalionu stoczyły nierówną walkę z 2 sowieckimi brygadami pancernymi wyposażonymi w ciężkie IS-2 i KW-1 – w ciągu jednego dnia zniszczyły 21 czołgów przeciwnika.

 

Tygrys czołg na froncie wschodnim – 1945 rok

14 stycznia Pzkpfw VI Tygrys czołg z 507 Batalionu Czołgów Ciężkich zniszczyły 66 czołgów z radzieckiego 8 Korpusu

Tygrys czołg Wittman

czołgi ciężkie Tygrys radziły sobie znakomicie przeciwko radzieckim zagonom pancernym. Połączenie doskonałego 100 mm pancerza, potężnej armaty kal. 88 mm i świetnej pracy załóg musiało doprowadzić do takich wyników. zdj. modelwork.pl

Pancernego Gwardii. W następnych dniach dołożyły kolejne 70 maszyn na swoje konto – straty własne wyniosły….2 lekko uszkodzone Tygrysy. W lutym Tygrysy z 510 Batalionu walczyły pod rzekami Lari i Pumsati, niszcząc tam 63 czołgi T-34-85.

 

Tygrys czołg – na froncie wschodnim – podsumowanie

Jak sam widzisz, czołgi ciężkie Panzerkampfwagen VI Tygrys radziły sobie znakomicie przeciwko radzieckim zagonom pancernym. Połączenie doskonałego 100 mm pancerza, potężnej armaty kal. 88 mm i świetnej pracy załóg musiało doprowadzić do takich wyników. Dość powiedzieć, że na jednego zniszczonego Tygrysa przypadało 9 zniszczonych czołgów radzieckich. Jednak Niemcy nie mogli wygrać z Rosjanami, gdyż na każdego zniszczonego T-34, pojawiało się kolejne 10 nowych.

II wojnę światową wygrała ilość T-34 i amerykańskich Shermanów, a nie jakość Tygrysów.

 

To wszystko na dzisiaj, co mam Ci do przedstawienia na temat Pzkpfw VI Tygrys czołg. Co myślisz o jego wyczynach? Czyż nie są znakomite? Znasz może jakieś inne walki Tygrysów na froncie wschodnim? Zostaw swój komentarz pod spodem i daj lajka.

Pozdrawiam

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 


Komentarze

Więcej w III Rzesza
Pzkpfw 35 (t)
Pzkpfw 35 (t) – czechosłowacki czołg w służbie III Rzeszy – opis konstrukcji

Pzkpfw 35 (t) Dziś omówię dla Ciebie konstrukcję czechosłowackiego czołgu lekkiego LT vz 35, który III Rzesza przejęła dla Wermachtu w 1938...

Zamknij