Czołgi Stuart przeciwko Japończykom - lata 1941-45 - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 15, 2016 in USA |

Czołgi Stuart przeciwko Japończykom – lata 1941-45

Czołgi Stuart przeciwko Japończykom – lata 1941-45

Witaj 🙂 W poprzednim artykule opisałem walki z udziałem czołgów M3/M5 Stuart w Afryce i Europie. Dziś nadszedł ten czołgi stuart

Czołgi Stuart na Filipinach - 1941 rok

Czołgi Stuart stanowiły podstawowe wsparcie amerykańskich jednostek piechoty podczas walk na Pacyfiku

moment, byś dowiedział się więcej o losach tych czołgów w starciach przeciwko Japończykom. A było to o wiele łatwiejsze zadanie, gdyż nie mieli oni tak dobrej broni pancernej jak Niemcy. Czołgi Stuart stanowiły podstawowe wsparcie amerykańskich jednostek piechoty podczas walk na Pacyfiku. Zapraszam Cię do lektury …

 

Czołgi Stuart na Filipinach – lata 1941-42

Pierwsze walki z udziałem amerykańskich jednostek pancernych w II wojnie światowej miały miejsce na Filipinach w grudniu 1941 roku. Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych stacjonowały tam dwa samodzielne bataliony czołgów (192 i 194 Batalion), które posiadały łącznie 108 czołgów lekkich M3 Stuart i 46 transporterów opancerzonych M3 Halftrack. Połączono je w tzw. Improwizowaną Grupę Czołgów pod dowództwem płk Weavera.

Po japońskiej inwazji na Filipiny oba bataliony walczyły w północnej części wyspy, by potem osłaniać odwrót innych jednostek na południe, na Przylądek Bataan. W czasie odwrotu ujawniła się bardzo poważna wada tych maszyn – za mały zasięg – która często zmuszała Amerykanów do pozostawiania swoje maszyny i niszczenia ich własnoręcznie.

Podczas walk na Filipinach po raz pierwszy walczyły ze sobą jednostki pancerne USA i Japonii. 5 czołgów Stuart starło się na część japońskiego 4 Pułku Czołgów, w wyniku czego Amerykanie stracili 1 maszynę a reszta wycofała się pomimo licznych obrażeń z armat kal. 47 mm. Chwilę potem zostały zaatakowane.

Mimo tak niekorzystnego debiutu, czołgiści amerykański bardzo dobrze spisywali się podczas walk na Filipinach. Bohatersko osłaniali odwrót własnych wojsk i jako ostatni przekroczyli rzekę Culis. Przez następne 4 miesiące czołgi Stuart wspierały oddziały piechoty w obronie Półwyspu Bataan na plażach i ochraniały lotniska. Dopiero 9 kwietnia Amerykanie ostatecznie poddali się, po długich i ciężkich walkach.

Pomimo próby Amerykanów zniszczenia wszystkich pozostałych i sprawnych czołgów Stuart, Japończykom udało się

Czołgi Stuart w Birmie

Mimo kiepskiego debiutu na azjatyckim polu walki, czołgiści amerykański w M3 Stuart bardzo dobrze spisywali się podczas walk na Filipinach.

zdobyć kilka maszyn, które włączyli do własnej armii. Żołnierze amerykańscy spotkali je potem podczas wyzwalania Filipin w 1945 roku.

 

Czołgi Stuart w siłach brytyjskich w Azji w latach 1941-45

Brytyjska 7. Brygada Pancerna, którą wysłano z Egiptu na Daleki Wschód, aby powstrzymać napór Japończyków, była uzbrojona właśnie w czołgi Stuart. Początkowo próbowano nią wzmocnić siły broniące Singapuru, jednak ten padł zanim jednostka dotarła do celu podróży.

Zdecydowano więc, że 7. Brygada wesprze obronę Birmy. I tu Brytyjczycy ponieśli klęskę, a czołgiści musieli przebyć długą drogę, aby ewakuować się do Indii. Jedynie jeden czołg Stuart dotarł do celu, gdzie został przebudowany jako czołg dowodzenia i w takiej wersji uczestniczył w dalszych walkach do końca wojny. Pozostałe czołgi nie udało się przeprawić przez rzekę Chindwin, oddzielającą Indie od Birmy i Brytyjczycy zmuszeni byli je zniszczyć, aby nie dostały się w ręce Japończyków.

Po odwrocie do Indii siły brytyjskie zostały wzmocnione i poddane przebudowie. Walki rozpoczął tam 7. Pułk Lekkiej Kawalerii, wyposażony w czołgi Stuart III i do końca zmagań wojennych żołnierze tej jednostki bardzo dobrze sobie radzili na froncie birmańskim.

 

Czołgi Stuart opanowują Gudalcanal

W czasie lądowania Amerykanów na Guadalcanal, żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej dzielnie wspierali czołgiści z 1

Czołgi Stuart na Guadalcanal - 1942 rok

W czasie lądowania Amerykanów na Guadalcanal, żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej dzielnie wspierali czołgiści z 1 Batalionu Czołgów USMC, wyposażeni w czołgi Stuart

Batalionu Czołgów USMC, wyposażeni w czołgi Stuart i M2A4. Amerykańskie czołgi wspierały Marines już w czasie lądowania na plażach, by potem towarzyszyć im w czasie opanowywania reszty wyspy.

Pierwszorzędną rolą odznaczyły się przy pokonaniu japońskich pozycji obronnych wzdłuż rzeki Ilu. Jeden z plutonów 1. Batalionu odnalazł lukę w obronie przeciwnika i przeprawił się na drugą stronę rzeki przez bród, by potem obrócić w niwecz piechotę japońską.

Czołgi Stuart z 1. Batalionu Czołgów USMC wspierały piechotę morską w czasie dalszych walk i zdobywania wyspy. Ostatni Japończycy zostali pokonani dopiero w grudniu 1943 roku, po bardzo ciężkich walkach, w których obie strony ponosiły olbrzymie straty.

 

Czołgi Stuart w obronie Australii i Nowej Gwinei – lata 1941-42

W tym samym czasie, gdy Amerykanie opanowywali wyspę Guadalcanal, inne ich jednostki walczyły wspólnie z

Czołgi Stuart w obronie Australii

Czołgi Stuart musiały bardzo mocno współpracować z własną piechotą, aby uniknąć dużych strat na polu walki.

Australijczykami w Nowej Gwinei, gdzie musieli się ścierać z fanatycznymi żołnierzami japońskimi. Bardzo często w tych walkach wspierały ich czołgi Stuart. 

Z powodu trudnych warunków dla broni pancernej, gęstej roślinności Japończykom łatwo było robić zasadzki i zniszczyli przez to bardzo dużo czołgów lekkich M3 Stuart. Szybko okazało się, że czołgi lekkie są za słabo opancerzone i łatwo mogły ulec przeciwnikowi uzbrojonemu w broń przeciwpancerną. Dlatego czołgi Stuart musiały bardzo mocno współpracować z własną piechotą, aby uniknąć tak dużych strat na polu walki.

Gdy Amerykanie zaczęli wreszcie otrzymywać nowe czołg M4 Sherman, z grubszym pancerzem, szybko zaczęli używać wyłącznie ich. Jednak nie zrezygnowano całkowicie z używania bojowo czołgów lekkich. Walczyły one w trudno dostępnym terenie i tam, gdzie japońska obrona przeciwpancerna była słaba.

 

Czołgi Stuart w walkach na Pacyfiku – lata 1943-45

Gdy w styczniu 1943 roku Amerykanie przeszli do zdecydowanej ofensywy na Pacyfiku, ich wojska często używały właśnie czołgów M3/M5 Stuart do wspierania natarcia.  Choć na froncie europejskim maszyny te szybko uznano za przestarzałe i za słabe na równorzędną walkę z niemieckimi czołgami, to przeciwko Japończykom mogły jednak pokazać się z lepszej strony. Japońskie czołgi były dużo gorsze od niemieckich i nie stwarzały takiego zagrożenia dla

Czołgi Staurt zdobywają Tarawę

27. Dywizja Piechoty razem z pancerniakami bez specjalnego kłopotu opanowała wyspę Makin zabijając przy tym 800 osobowy garnizon.

czołgistów ze Stanów Zjednoczonych.

Podczas opanowywania Nowej Georgii, gdy na tej wyspie 21 czerwca 1943 roku wylądowały 4 dywizje Marines, wspierały je także lekkie czołgi M3 Stuart. Kampania trwała aż 4 miesiące i wykazała dobre przygotowanie czołgistów amerykańskich do walki. Pokazali oni swoją dużą wartość bojową i przewagę nad Japończykami.

20 listopada Amerykanie wylądowali na wyspach Makin i atolu Tarawa, wspierani przez czołgi lekkie M3 I M3A1 Stuart. 27. Dywizja Piechoty razem z pancerniakami bez specjalnego kłopotu opanowała wyspę Makin zabijając przy tym 800 osobowy garnizon. Walki na atolu Tarawa były dużo cięższe, a zdobycie największej wyspy nie obyło się bez dużych strat w sprzęcie i ludziach.

W lutym 1944 roku po raz pierwszy użyto na Pacyfiku czołgów M5 Stuart, które razem z piechotą i czołgami średnimi opanowały atol Kwajalein. W czasie walk na Pacyfiku Amerykanie używali także czołgów z miotaczem ognia M3 Satan, które udowodniły swoją wartość szczególnie przy wypalaniu bunkrów.

 

Czołgi Stuart przeciwko Japończykom – podsumowanie

Jak widać, czołgi Stuart bardzo dobrze radziły sobie na polu walki w Azji i na Pacyfiku. W przeciwieństwie do Europy, gdzie amerykańskie czołgi lekkie musiały stawiać czoła dużo lepszej broni pancernej III Rzeszy, Japończycy nie mogli przeciwstawić im tak dobrego sprzętu. Dlatego czołgi M3/M5 Stuart walczyły do końca II wojny światowej i walnie przyczyniły się do jej wygrania.

Czołgi lekkie współdziałały z piechotą i czołgami średnimi, torując drogę wszędzie tam, gdzie mogły być użyte. Wykorzystywały swoje walory bojowe szczególnie tam, gdzie bardziej ociężałe czołgi średnie nie mogły wjechać.

 

To wszystko, co miałem Ci do przedstawienia na temat amerykańskiego czołgu lekkiego M3/M5 Stuart. Dowiedziałeś się o jego historii powstania, konstrukcji i przebiegu walk na froncie. W następnym artykule opiszę czołg M3 General Lee.

Pozdrawiam Serdecznie

 

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

Komentarze

Więcej w USA
M3 Grant pod El Alamein
Czołgi M3 Grant i Lee na froncie – lata 1941-43

Witaj w drugim artykule o amerykańskim czołgu średnim M3 Grant/Lee, który był podstawowym czołgiem średnim w amerykańskiej armii do czasu...

Zamknij