M26 Pershing - najlepszy czołg USA z II wojny światowej - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Sty 18, 2016 in USA |

M26 Pershing – najlepszy czołg USA z II wojny światowej

M26 Pershing – najlepszy czołg USA z II wojny światowej

Witaj w nowym artykule o amerykańskim czołgu ciężkim M26 Pershing – najlepszym czołgu USA z okresu II wojny światowej. Łączył w sobie znakomite działo kal. 90 mm,  które było porównywane

M26 Pershing

M26 Pershing – najlepszym czołgu USA z okresu II wojny światowej. znakomite działo kal. 90 mm oraz odporny na przebicia pancerz przedni. zdj. militarymashup.com

do słynnej niemieckiej armaty kal.88 mm, oraz odporny na przebicia pancerz przedni. Dziś zajmiemy się historią powstania czołgu oraz opisem jego konstrukcji. A więc zaczynamy…

 

M26 Pershing – historia powstania

Gdy Amerykanie odkryli jak skuteczne są niemieckie armaty kal. 88 mm w zwalczaniu ich czołgów, we wrześniu 1942 roku Departament Uzbrojenia zaproponował budowę nowego typu czołgu średniego – uzbrojonego w armatę kal. 90 mm wywodzącą się z działa przeciwlotniczego o tym samym kalibrze.

W czerwcu 1944 roku, zmieniono oznaczenie czołgu na M26 Pershing i równocześnie zmieniono klasyfikację wozu na

M26 Pershing

M26 Pershing w 1944 roku zmieniono klasyfikację wozu na czołg ciężki. Dokonano tego głównie dla podniesienia morale amerykańskich żołnierzy, walczących z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężkie czołgi typu Tygrys. zdj. www.primeportal.net Ivan Bouinatchov

czołg ciężki. Dokonano tego głównie dla podniesienia morale amerykańskich żołnierzy, walczących z przeciwnikiem uzbrojonym w ciężkie czołgi typu Tygrys (po wojnie ponownie zmieniono klasyfikację).

Nazwa pojazdu pochodzi od gen. Johna J. Pershinga, – dowódcy Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego w Europie podczas I wojny światowej. Do końca 1945 roku Amerykanie zdążyli wyprodukować około 1500 egzemplarzy tego czołgu

 

M26 Pershing – opis konstrukcji

M26 PERSHING – ZAŁOGA

składała się z 5 osób: 2 kierowców, ładowniczego, celowniczego i dowódcy czołgu. Z przodu kadłuba,mieli swoje miejsce dwaj kierowcy, każdy dysponował własnymi przyrządami kierowania. Ważniejszy był kierowca z lewej strony, ten z prawej obsługiwał także karabin maszynowy. Każdy z nich mógł obserwować teren dzięki dwóm obrotowym peryskopom obserwcyjnym M6. Posiadali też dmuchawę do wentylacji przedziału kierowania, który był zresztą połączony z przedziałem bojowym.

W lewej części wieży siedział ładowniczy, który wyrzucał łuski przez niewielki luk. Z prawej strony miał swoje stanowisko celowniczy, który dysponował sprzężonym z armatą peryskopem M8A1, z umocowaną szerokokątną lunetą. Dowódca siedział z tyłu, nieco powyżej i miał dla siebie obrotową wieżyczkę obserwacyjną z sześcioma wizjerami ze szkłem pancernym dla osłony. Dodatkowym przyrządem celowniczym był umieszczony równolegle do armaty i przechodzący przez jarzmo celownik teleskopowy M71C. Dowódca także posiadał peryskop obserwacyjny M6, a dodatkowo do jego obowiązków należało obsługiwanie radiostacji SCR508 lub CSR528, która znajdowała się z tyłu wieży.

M26 Pershing

M26 Pershing uzbrojenie składało się z armaty kal. 90 mm i km kal. 7,62 mm + ckm kal. 12,7 mm. zdj. pl.wikipedia.org

 

M26 PERSHING – WIEŻA

była całkowicie odlewana i z przodu miała dośrubowane jarzmo armaty, które osłonięte było ruchomą płytą pancerną o grubości 115 mm. Z przodu załogę chronił pancerz grubości 102 mm, boki i tył 90 mm, góra 25 mm. Była trzyosobowa i mogła być obracana przez siłownik hydrauliczny napędzany elektrycznie lub ręcznie (jeżeli zaszła taka potrzeba.

 

M26 PERSING -KADŁUB

był spawany z elementów odlewanych i niedużej liczby elementów walcowanych. Z przodu chroniło załogę pancerz grubości 102 mm, dodatkowo ustawiony pod kątem 44° do poziomu. Boczne ściany kadłuba miały grubość 90 mm, góra 22 mm, tył i dno kadłuba to 25 mm. Masa bojowa czołgu wynosiła 41,8 tony.

 

M26 PERSHING – NAPĘD

czołg poruszał się dzięki silnikowi gaźnikowemu Ford GAV o mocy 500 KM, który mógł rozpędzić maszynę do 50 km/h. Zbiorniki paliwa miały pojemność 700 dm³ i pozwalały przejechać maksymalnie 150 km po drogach.

 

M26 PERSHING – PODWOZIE

składało się z 12 podwójnych kół jezdnych z bandażami gumowymi, pary kół napędowych z tyłu i pary kół napinających z przodu. Koła jezdne zawieszono na wahaczach amortyzowanych przez drążki skrętne. Górna część gąsienicy podtrzymywana była przez pięć rolek, które też miały bandaże gumowe. Pierwsze dwa i ostatnie 2 koła jezdne dodatkowo były tłumione przez amortyzatory olejowe. Gąsienice miały szerokość 584 mm lub 610 mm.

 

M26 PERSHING – UZBROJENIE

główne składało się z umieszczonej w wieży armaty M3 L/50 kal. 90 mm i sprzężonego z nią kar. masz. Browning M1919A4 kal. 7,62 mm. Dodatkowo na wieży Amerykanie zamontowali ciężki kar. masz. Browning M2HB kal. 12,7 mm, służący do zwalczania samolotów lub celów naziemnych. Załoga posiadała do swojej ochrony także brytyjski 2-calowy miotacz granatów dymnych M3 kal. 50,8 mm z zapasem 12 granatów. Zapas amunicji do działa wynosił 70 pocisków + 550 sztuk amunicji do km kal. 12,7 mm + 5 000 szt. do km kal. 7,62 mm.

 

M26 Pershing – wersje rozwojowe

Seryjnie produkowana była tylko jedna wersja podstawowa, ale dodatkowo Amerykanie tworzyli też niewielkie serie

M26 Super Pershing

SuperPershing, uzbrojony w armatę o dłuższej lufie T15 L/71 – wyprodukowano 25 egzemplarzy – dużo lepiej zwalczał inne czołgi. zdj. it.wikipedia.org

maszyn z innowacjami. W październiku 1944 roku rozpoczęli budowę prototypu czołgu M45 z haubicą M4 kal. 105 mm, którego wyprodukowali w ilości 185 egzemplarzy.

Kolejne wersje to SuperPershing, uzbrojony w armatę o dłuższej lufie T15 L/71 – wyprodukowano 25 egzemplarzy. Dużo lepiej z kolei opancerzony był model M26E5 (wyprodukowano 27 egzemplarzy), który miał być czołgiem do przełamywania umocnień. Posiadał on pancerz grubości: z przodu wieży 190 mm, osłona jarzma działa 279 mm, przednia część kadłuba – do 152 mm.

 

M26 Pershing – dane techniczno-taktyczne

  • produkcja               marzec 1944 – grudzień 1945 roku
  • ilość                         1500 egz.
  • załoga                      5 osób
  • masa                       41,8 tony
  • napęd                      8-cylindrowy chłodzony cieczą silnik Ford GAF o mocy 500 KM
  • osiągi                       prędkość max. 50 km/h (na drodze); zasięg max. 150 km
  • uzbrojenie              armata M3 L/50 kal. 90  mm + 1 km kal. 7, 62 mm + 1 km kal. 12,7 mm
  • pancerz                    do 115 mm

 

 

To wszystko na dzisiaj na temat amerykańskiego czołgu M26 Pershing. a Ty co sądzisz o tym czołgu? Zostaw komentarz pod tym artykułem

Pozdrawiam

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

Komentarze

Więcej w USA
m4a2 sherman
M4 Sherman – najbardziej znany czołg USA z II wojny światowej

Witaj w moim pierwszym artykule o amerykańskim czołgu średnim M4 Sherman - najpopularniejszym czołgu wśród Aliantów Zachodnich. Wyprodukowano go w ogromnej...

Zamknij