Light Tank Mk VI na polu walki

Witaj w kolejnym artykule z serii o brytyjskich czołgach z II wojny światowej. Poprzednio opisywałem historię powstania I samą konstrukcję lekkiego czołgu Light Tank Mk VI. Tym razem dowiesz się więcej o udziale tej maszyny w walkach z III Rzeszą – a nie były to zwycięskie boje. Zapraszam Cię do lektury….

Vickers Light Tank Mk VI - Francja 1940
W czasie kampanii francuskiej brało udział około 400 czołgów Light Tank Mk VI – każdy pułk z dywizji kawalerii miał po 28 egzemplarzy. Utracono prawie wszystkie maszyny. zdj. tanks-encyklopedia.com

 

Light Tank Mk VI – debiut na froncie – maj-czerwiec 1940 roku

Udział czołgu Light Tank Mk VI w zwycięstwie Brytyjczyków w czasie II wojny światowej był nieznaczny. Z powodu słabego uzbrojenia (tylko 2 karabiny maszynowe) i jeszcze słabszej ochrony przed pociskami (tylko 14 mm pancerza) maszyna ta nie nadawała się do walk z czołgami przeciwnika – co najwyżej do rozpoznania i do szkolenia załóg. To taka brytyjska wersja niemieckiego czołgu Panzer I.

W czasie kampanii francuskiej brało udział około 400 czołgów Light Tank Mk VI – każdy pułk z dywizji kawalerii miał po 28 egzemplarzy. Z powodu braku innych czołgów, musiały one walczyć przeciwko niemieckim maszynom, takich jak Panzer II i Pz 38t, które były lepiej uzbrojone i opancerzone.

Skończyło się to istnym armagedonem brytyjskich maszyn. Spośród ponad 400 maszyn, utracono prawie wszystkie – jedynie 6 zdołali Anglicy ewakuować na Wyspy.

 

Czołgi Light Tank Mk VI w Afryce – lata 1940-42

Te tankietki służyły także w Afryce, gdzie miały już lepsze rezultaty. W ramach operacji Compass – brytyjskiej kontrofensywy w listopadzie 1940 roku ), 200 czołgów Light Tank Mk VI (głównie z 3 Dywizji Husarów i 7 Dywizji Pancernej) razem z 75 czołgami szybkimi oraz 45 czołgami piechoty Matylda tworzyło trzon uderzeniowy.

Pomimo swych słabych walorów bojowych, omawiane tu czołgi lekkie dobrze radziły sobie podczas szybkiego okrążania wycofujących się Włochów. Był to udany okres w historii zmagań tych maszyn z przeciwnikiem.

Jednak po przybyciu w lutym 1941 roku do Afryki jednostek Rommla, bardzo zmalała rola czołgu Vickers Mk VI. Ich główną rolą stało się tylko rozpoznanie. Pojedyncze egzemplarze służyły do 1942 roku.

 

Light Tank Mk VI na innych frontach II wojny światowej

Od początku 1941 roku całkiem sporo czołgów Light Tank Mk VI wysłano do Grecji i na Kretę, gdzie dołączono je do różnych jednostek. Wzmocniono także obronę Malty kilkunastoma egzemplarzami.

Light Tank Mk VI - Afryka 1940
Pomimo swych słabych walorów bojowych, Light Tank Mk VI dobrze radziły sobie podczas szybkiego okrążania wycofujących się Włochów. zdj. tanks-encyklopedia.com

 

Przed wybuchem wojny wysłano też 60 egzemplarzy do Indii. 24 czołgi Light Tank Mk VI wysłali Brytyjczycy do Kanady, kilkanaście kolejnych otrzymali Australijczycy. Poza tym Wielka Brytania sprzedała trochę wozów za granicę – 70 sztuk kupiła Turcja, 13 Egipt, a 1 egzemplarz wziął Irak.

 

Light Tank Mk VI – inne wozy na bazie czołgu

Podwozie czołgu Light Tank Mk VI posłużyło Anglikom do budowy czołgów przeciwlotniczych Light Tank AA uzbrojonych w 4 sprzężone ze sobą karabiny maszynowe BESA kal. 7,92 mm umieszczone w obrotowej wieży.

Niemcy też wykorzystywali zdobyte podwozia, przerabiając je na działa samobieżne uzbrojone w armaty p-panc oraz haubice kal. 105 mm.

 

Light Tank Mk VI – podsumowanie

W ogólnym rozrachunku możemy dojść do wniosku, że czołg lekki Light Tank Mk VI był nieudaną konstrukcją. Słabe uzbrojenie (tylko 2 kar. masz.) i niewystarczające opancerzenie (tylko 14 mm pancerz) powodowały, że czołg ten nie mógł rywalizować z niemieckimi maszynami. Nadawał się tylko do rozpoznania i ochrony konwojów z zaopatrzeniem. Dlatego też Anglicy szybko zrezygnowali z szerszego wykorzystywania ich na froncie.

Zalety Dobry do rozpoznania, dobra szybkość i zwrotność, tani
Wady Słabe uzbrojenie i opancerzenie

 

Źródła wiedzy:

  1. Andrzej Zasieczny ” Czołgi II wojny światowej”
  2. Wydawnictwo Militaria nr 95 – „Afryka 1940-41” Janusz Ledwoch
  3. tanks-encyklopedia.com

 

Damian Jarzyna Czołgi Świata
Damian Jarzyna
autor bloga

 

[wysija_form id=”1″]

 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
  4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.