Czołg T-26 w czasie II wojny światowej - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Lut 6, 2017 in ZSRR |

Czołg T-26 w czasie II wojny światowej

Czołg T-26 w czasie II wojny światowej

Witaj ponownie w drugi artykule poświęconym sowieckiemu lekkiemu czołg  T-26 – był najliczniej występującym czołgiem w Armii Czerwonej w latach poprzedzających II wojnę światową. Poprzednim razem pisałem o danych technicznych czołgu. Dziś możesz przeczytać, jak radził on sobie na polu walki. Zapraszam Cię do lektury…

Czołg T-26 - Hiszpania 1936-39

Pierwsze czołgi T-26 przekazano Armii Czerwonej pod koniec 1931 roku – do prób i zapoznania się żołnierzy z wozem. Chrzest bojowy przypadł na wojnę domową w Hiszpanii w latach 1936-1939. zdj. http://www.alternativefinland.com/

 

Chrzest bojowy czołgu T-26

Pierwsze czołgi T-26 przekazano Armii Czerwonej pod koniec 1931 roku – do prób i zapoznania się żołnierzy z wozem. Chrzest bojowy przypadł na wojnę domową w Hiszpanii (w latach 1936-1939). Republikanie zakupili 297 wozów T-26 z jedną wieżą – były wykorzystywane wszędzie tam, gdzie republikanie walczyli z gen. Franco oraz pomagającym mu oddziałom niemieckim i włoskim.

Okazało się szybko, że radziecki czołg jest lepszy zarówno od włoskiej tankietki CV 33, jak i od niemieckich Pzkpfw I i Pzkpfw II. Jednak miały za słaby pancerz, by móc skutecznie przeciwstawić się armatom przeciwpancernym – ponosiły przez to spore straty. Po zakończeniu się wojny domowej w Hiszpanii, czołgi przejęli republikanie i używali ich aż do lat 50. XX wieku.

 

T-26 czołg w Armii Czerwonej

W Armii Czerwonej czołgi T-26 po raz pierwszy użyto w walkach z Japończykami nad jeziorem Chasan w sierpniu 1938 roku. W tych walkach wzięło udział aż 257 tych wozów, z których Rosjanie stracili aż 85 (zniszczonych lub uszkodzonych).

W czasie agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku w oddziałach Frontu Białoruskiegoznajdowało się 878 czołgów T-26, a w jednostkach Frontu Ukraińskiego 797 tych wozów. Straty w walkach były minimalne – tylko 15 czołgów, jednak bardzo dużo, bo aż 302 miało awarię i uszkodzenia.

Prawdziwą katastrofą dla czołgów T-26 był ich udział w wojnie fińsko-radzieckiej w latach 1939-1942. W dniu rozpoczęcia się walk 30 listopada 1939 roku w wojskach Frontu Leningradzkiego było 848 tych pojazdów. W trakcie 3,5 miesięcznych walk, Armia Czerwona straciła aż 3178 (!!!) wozów, z czego około 1000 to były właśnie czołgi T-26 ( jeżeli zauważyłeś, że jest to liczba większa od początkowego stanu, to musisz pamiętać, że stale napływały uzupełnienia dla rosyjskich wojsk).

 

Czołgi T-26 w Operacji Barbarossa

Armia Czerwona miała 9665 czołgów T-26 (według stanów na 1 stycznia 1941 roku) w różnych wersjach. Stanowiły one większość pojazdów bojowych w etatach korpusów zmechanizowanych, które stacjonowały tuż przy granicy z III Rzeszą.

Czolg T-26 Operacja Barbarrossa 1941 rok

Armia Czerwona miała 9665 czołgów T-26 (według stanów na 1 stycznia 1941 roku) w różnych wersjach. Stanowiły one większość pojazdów bojowych w etatach korpusów zmechanizowanych, które stacjonowały tuż przy granicy z III Rzeszą. zdj. www.asisbiz.com

Pod względem wartości bojowej, radzieckie czołgi lekkie T-26 były na równym poziomie z większością wozów niemieckim – jedynie Panzer III i Panzer IV były lepsze.

W pierwszych miesiącach wojny niemiecko-radzieckiej wiele czołgów T-26 Niemcy zniszczyli, głównie za pomocą artylerii i lotnictwa. Duża część została porzucona przez swoje załogi z powodu braków paliwa oraz awarii. Pomimo tych faktów, jesienią 1941 roku czołg T-26 nadal było sporo w jednostkach pancernych i zmechanizowanych w Armii Czerwonej.

 

Dalsze walki czołgów T-26

Ostatnimi dużymi bitwami, w których wzięły udział czołgi T-26 w większej ilości, była bitwa o Stalingrad oraz walki o Kaukaz (1942-1943). Najdłużej na froncie wschodnim wykorzystywano te wozy na północy, pod Leningradem – aż do 1944 roku. Ostatni raz użyto T-26 w walkach przeciwko Japończykom na Dalekim Wschodzie w sierpniu 1945 roku.

Także inne kraje wykorzystywały czołgi T-26. Niemcy te, które przejęli w roku 1941, przemianowali na Pzkpfw 740 (r) i walczyli nimi przeciwko Armii Czerwonej. Podobnie Rumunii i Finowie (używali ich aż do lat 60!).

 

Czołg T-26 – największe zalety i wady

Zalety Ogromna ilość, dobre uzbrojenie jak na czołg lekki
Wady Słaby pancerz, przeciążenie podwozia i podatność na awarię, problemy z silnikiem, niska jakość produkcji

 

Źródła wiedzy:

  1. Wydawnictwo Militaria nr 193: Janusz Ledwoch „T-26. Część I”
  2. Andrzej Zasieczny „Czołgi II wojny światowej”
  3. tanks-encyklopedia.com
  4. 1939.pl

 

Do zobaczenia w następnym wpisie

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

  1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
  2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
  3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
  4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w ZSRR
T-26 - radziecki czołg lekki
T-26 – najliczniejszy radziecki czołg lekki

W tym artykule przeczytasz o sowieckim czołgu lekkim T-26 – był on najliczniej reprezentowanym typem wozu bojowego w całej Armii...

Zamknij