Czołgi T-35 na polu walki II wojny światowej - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Kwi 6, 2017 in ZSRR |

Czołgi T-35 na polu walki II wojny światowej

Czołgi T-35 na polu walki II wojny światowej

Czołgi T-35 były nieudaną radziecką próba stworzenia maszyny zdolnej przełamywać silnie bronione fortyfikacje nieprzyjaciela. Dlatego miały tak dużo uzbrojenia i wież. Jednak były zbyt słabo opancerzone, za słabo manewrowe i zbyt duże. Poprzednim razem pisałem o jego historii powstania i konstrukcji. Dziś zajmę się jego działaniami bojowymi w czasie II wojny światowej. Zapraszam do lektury…

Czołgi T-35 zniszczony

Czołgi T-35 były nieudaną radziecką próba stworzenia maszyny zdolnej przełamywać silnie bronione fortyfikacje nieprzyjaciela. zdj. worldwarphotos.info

 

Czołgi T-35 – organizacja jednostek

Pierwsze czołgi T-35 zostały przekazane do 5. Pułku Czołgów Ciężkich, stacjonującego w Charkowie jako Odwód Naczelnego Dowództwa. W połowie grudnia przemianowano ten Pułk na 5. Samodzielną Brygadę Czołgów Ciężkich.  W jej skład wchodziło:

 • 1 batalion czołgów
 • 2 batalion czołgów
 • 3 batalion czołgów
 • batalion szkoleniowy
 • batalion wsparcia
 • inne pododdziały

Z powodu niewielkich dostaw nowych czołgów T-35, początkowo zastępowały je czołgi średnie T-28. Pod koniec maja przeniesiono brygadę do Odwodu Naczelnego Dowództwa. Miała wspierać własne jednostki wszędzie tam, gdzie trzeba było przełamać silnie ufortyfikowane pozycje nieprzyjaciela.

 

Czołgi T-35 przed 22 czerwca 1941 roku

W styczniu 1938 roku łącznie było już 41 egzemplarzy czołgu T-35, z czego 27 w 5. Brygadzie, a resztę rozdysponowano między różne szkoły wojskowe. Już wtedy wiedziano, że te maszyny mają niewielką wartość bojową, a dobrze wyglądają tylko na paradach wojskowych.

Pod koniec czerwca 1940 roku w Moskwie przeprowadzono naradę wśród radzieckich wojskowych i najważniejszych polityków, na której rozmawiano m.in. o przyszłości czołgu T-35. Proponowano przeznaczyć ich podwozia pod budowę ciężkich dział samobieżnych, lub wycofać ze służby i pokazywać tylko na paradach wojskowych.

Jednak w związku z reorganizacją wojsk szybkich w Armii Czerwonej, postanowiono pozostawić czołgi T-35 aż do ich zużycia. Rozkazano przy tym sprawdzić, czy da sie pogrubić pancerz czołgu do 50-70 mm.

Po tym wydarzeniu wszystkie maszyny znalazły się w 34 Dywizji Pancernej 8. Korpusu Zmechanizowanego Specjalnego Kijowskiego Okręgu Wojskowego.

 

Czołgi T-35 w operacji Barbarossa

Według stanu na 1 czerwca 1941 roku, w Armii Czerwonej znajdowało się 59 czołgów T-35, większość w 34 Dywizji Pancernej. Ich działania bojowe w czasie niemieckiego ataku na Związek Radziecki były bardzo krótkie. W tym czasie 34. DPanc. stacjonowała na północny-zachód od Lwowa. Już pierwszej nocy wojny utracono 8 maszyn, które uległy awariom w czasie przemarszów na nowe pozycje.

W czasie kolejnym marszy tracono kolejne maszyny, dalej przyczyną były awarie. Tak więc gdy doszło do bitwy pancernej pod Brodami i Dubnem, to tylko nieliczne czołgi T-35 wzięły w nich udział.

W październiku 1941 roku 2 sprawne maszyny z Wojskowej Akademii Mechanizacji i Motoryzacji im. Stalina dołączono do nowo powstałego pułku czołgów. Jednak nie wzięły udział w walkach o Moskwę.

 

Wady sowieckiego 5-wieżowego czołgu T-35

Czołgi T-35 - radziecki pięciowieżowiec

Według stanu na 1 czerwca 1941 roku, w Armii Czerwonej znajdowało się 59 czołgów T-35, większość w 34 Dywizji Pancernej. Ich działania bojowe w czasie niemieckiego ataku na Związek Radziecki były bardzo krótkie. zdj. worldwarphotos.info

Wartość bojowa tej maszyny stała na bardzo słabym poziomie przez co nie wiadomo po co wprowadzono ją do uzbrojenia. Przestarzały system przeniesienia napędu, wysoka sylwetka pojazdu (3,43 m), jego ogromna masa (w ostatniej serii dochodząca do 55 ton) w połączeniu ze zbyt słabym silnikiem bardzo źle wpływały na manewrowe możliwości czołgu.

A dodając jeszcze do tego potrzebę robienia krótkich przystanków, by móc strzelać, oraz niewystarczające opancerzenie – bardzo to utrudniało rosyjskiej załodze przeżycie na polu bitwy. Jakby tego było za mało, dowódca nie miał możliwości sprawnego wyznaczania celów do zniszczenia dla trzech dział, zaś załogi dwóch wież z armatami kal. 45 mm posiadały kiepskie przyrządy celownicze.

 

Zalety duża ilość uzbrojenia
Wady Słaby pancerz, wysoka sylwetka, ogromna masa, przestarzały system napędu, słaby silnik, kiepskie przyrządy celownicze

 

To wszystko na dziś na temat radzieckiego czołgu ciężkiego T-35. Do zobaczenia w kolejnych artykułach…

Źródła wiedzy:

 1. Wydawnictwo Militaria nr 159: Maksym Kołomyjec, Ilja Moszczański „T-35, SMK, T-100”
 2. tanks-encyklopedia.com
 3. militaryfactory.com
 4. ww2db.com

 

Pozdrawiam Serdecznie

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

PS. Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, to proszę

 1. kliknij w przycisk „Lubię to” i
 2. udostępnij go znajomym na Facebooku lub
 3. udostępnij go na forum z tematyki militarnej, np. http://forum.militarium.net, http://www.serwis-militarny.net/forum, http://www.forum.militarni.pl, http://www.historycy.org
 4. skomentuj go poniżej

Znacznie poprawi to pozycje mojego bloga w wyszukiwarce Google i da mi motywacje do dalszej pracy i prowadzenia tego bloga.

Komentarze

Więcej w ZSRR
T-35 - radziecki czołg ciężki
T-35 – radziecki pięciowieżowy czołg ciężki

Według zamierzeń generałów Armii Czerwonej, czołg T-35 miał służyć do przełamywania zawczasu umocnionych i silnie bronionych pozycji przeciwnika. Dziś omówimy sobie jego...

Zamknij