Niszczyciel czołgów na polu walki - Damian Jarzyna - Czołgi świata
Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Gru 19, 2015 in Podstawy |

Niszczyciel czołgów na polu walki

Niszczyciel czołgów na polu walki

Zapraszam Cię do przeczytania o niszczycielach czołgów (niemieckie Panzerjager„łowcy czołgów”) – pojazdach

Niszczyciel czolgow Panzerjager I

Panzerjager I – niemiecki niszczyciel czołgów na bazie czołgu Panzer I. Uzbrojony w całkiem dobre czeskie działo kal. 47 mm, jednak praktycznie bez pancerza. zdj. www.tanquesyblindados.blogspot.com

głównie z II wojny światowej. W tych pojazdach zrezygnowano z pancerza i wszechstronności na rzecz wyspecjalizowania w niszczeniu czołgów przeciwnika.

 

Dlaczego powstał niszczyciel czołgów?

W dziedzinie użycia broni pancernej panował pogląd, że czołg nie będzie walczył z czołgiem przeciwnika, ale będzie służył do przełamania obrony. Od walki z bronią pancerną wroga miał być właśnie niszczyciel czołgów. Tak myślano w większości państw biorących udział w II wojnie światowej.

Ta koncepcja nie sprawdziła się jednak w warunkach pola walki. Szybko okazało się, że najlepszą bronią przeciwko czołgom są własne czołgi!

W Niemczech, w Wielkiej Brytanii czy w ZSRR niszczyciele czołgów (które były bardziej działami samobieżnymi, ale czołgi też mogły zwalczać) były bez wież, tylko USA produkowała takie

Jagdpanther - niemiecki niszczyciel czołgów

Jagdpanther – niemiecki niszczyciel czołgów, najlepszy w II wojnie światowej. Łączył w sobie olbrzymią siłę ognia, z doskonałym pancerzem i mobilnością. zdj. www.worldoftanks.eu

pojazdy z wieżą.

 

Niszczyciel czołgów – jaka jest różnica między nim a czołgami?

Powinieneś zdać sobie sprawę, że niszczyciele czołgów i same czołgi znacznie różniły się między sobą. Pomimo

tego, że często były budowane na tych samych podwoziach, to jednak kiedy doszło do walki, widać było od razu różnice.

Czołgi z ich kombinacją zwrotności, pancerza i siły ognia były uniwersalnym pojazdem na polu walki. Natomiast niszczyciele czołgów zwykle posiadały dużo słabszy pancerz (np. niemiecki Marder) i miały ograniczone pole obrotu armaty (np. Hetzer)

Z drugiej jednak strony niszczyciel czołgów miał potężniejszą armatę i niską sylwetkę, dzięki czemu łatwiej było mu zniszczyć czołg przeciwnika. Taki Jagdpanther V był niższy od Pantery, i jego działo też łatwiej mogło przebić pancerz.

M10 Wolwerine - amerykanski niszczyciel czołgów

M10 Wolwerine – amerykanski niszczyciel czołgów, uzbrojony w dzialo kal. 76,2 mm. Radził sobie lepiej z niemieckimi czołgami Panzer IV niż Sherman, ale na Pantery i Tygrysy był za słaby. zdj. www.pancerniak.pl

 

Niszczyciel czołgów – jakie były różnice w konstrukcji w poszczególnych modelach

Powinieneś wiedzieć, że były trzy warianty budowania tych pojadów. Możemy wyróżnić niszczyciele czołgów z wieżą (np. amerykański M10 Wolverine) i bezwieżowe (np. niemiecki Jagdpanther V). A bezwieżowe można podzielić na kiepsko opancerzone (niemiecki Nashorn) i dobrze opancerzone (niemiecki Jagdtiger, radzieckie SU-100).

 

Niszczyciel czołgów – dlaczego je produkowano?

Ponieważ były mniej czasochłonne i przez to dużo tańsze niż czołgi. Aby wybudować takiego Mardera II, Niemcy

SU-100 - radziecki niszczyciel czołgów

SU-100 – radziecki niszczyciel czołgów, konkurował z niemieckim Jagdpanther o miano najlepszego w II wojnie światowej. zdj. www.cs.wikipedia.pl

musieli tylko dołożyć do podwozia z Panzer II zdobyczne rosyjskie działo 76,2 mm. I tyle, żadnych zbędnych filozofii. A taki Panzer IV jednak trochę materiału i pieniędzy musiał kosztować.

 

 

Niszczyciel czołgów – jak wypadł na polu walki?

Generalnie dobrze sobie radziły z czołgami przeciwnika (wspomniany przez mnie wcześniej Jagdpanther V mógł zniszczyć każdy ówczesny czołg z dużej odległości, nawet radzieckie ciężkie czołgi IS-2). Jednak jako poprostu broń pancerna już nie były takie dobre. Słabo radziły sobie z piechotą przeciwnika (np. Ferdynand pod Kurskiem), a te niszczyciele, które miały słaby pancerz (M10 Wolverine), łatwo mogły zostać zniszczone.

Jednak, moim zdaniem, lepiej było mieć taką broń w armii, niż jej nie mieć. Bo miały dużo lepszą mobilność w porównaniu do dział przeciwpancernych holowanych. Mogły poruszać się razem z szybkimi oddziałami i reagować na ataki przeciwnika. I dlatego też warto było je produkować.

 

Niszczyciel czołgów – najważniejsze modele

III Rzesza

ZSRR

USA

  • M10 Wolverine
  • M36 Jackson

Wielka Brytania

  • Archer
  • Achilles

 

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że jesteś zadowolony z poświęconego czasu na przeczytanie mojego wpisu. Napisz pod tym artykułem, co Ty myślisz o niszczycielach czołgów. Do zobaczenia wkrótce….

 

Pozdrawiam i do usłyszenia

Damian Jarzyna Czołgi Świata

Damian Jarzyna
autor bloga

 


Zapisz się na kurs "Najsłynniejsze czołgi świata". W nagrodę otrzymasz gratis Ebooka o broni pancernej z okresu I Wojny Światowej o wartości 20 zł. 

Komentarze